Türk vergi sisteminde çevre vergilerinin gelişimi ve çevre kirliliği ile mücadelede etkisi
Development of environmental taxes in the Turkish tax system and its effect on the fight against environmental pollution
- Tez No: 869476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için çevre ile sürekli olarak etkileşim içerisinde olmaları gerekmektedir. Günümüzde insan nüfusu dünya tarihinin gördüğü en yüksek seviyededir. Bu durum tüketimin ve üretimin sürekli olarak artış göstermesine neden olmaktadır. Üretim için doğal kaynakların kullanılması, çevrenin tahrip edilmesi çevreyle ilgili yaşamı ve gelecek nesillerin yaşamını ciddi anlamda tehdit etmektedir. 19. Yüzyılda sanayi gelişiminin hız kazanması ve çevresel bilincin henüz oluşmamış olması ciddi çevre zararların ortaya çıkmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
People need to constantly interact with the environment in order to survive. Today, the human population is at the highest level in world history. This situation causes consumption and production to constantly increase. The use of natural resources for production and the destruction of the environment seriously threaten the life of the environment and the lives of future generations. The acceleration of industrial development in the 19th century and the lack of environmental awareness caused serious environmental damage.