Tahir Alangu'nun 'Kediler Padişahı' adlı kitabının çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi
The investiga tion the book Tahir Alangu's 'Kediler Padişahı' in terms of the basic principles of the children's literature
- Tez No: 869477
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, Tahir Alangu'nun“Kediler Padişahı”adlı eserinin çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır.“Kediler Padişahı”adlı kitaptaki toplam yedi masal, nitel araştırma türlerinden olan doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Eserdeki masallar, dış yapı özellikleri ve iç yapı özelliklerinin alt başlıkları altında incelenmiştir. Kitabın dış yapı özellikleri incelenirken boyutlar, kâğıdın malzemesi, kapak ve cilt seçimi, sayfa düzeni, harf kullanımı, yazım kuralları, noktalama işaretleri ve resim öğeleri gibi unsurlar göz önünde bulundurulmuştur. İç yapı özellikleri özellikleri incelenirken de konu, tema, kahramanlar, dil ve anlatım, ileti, çevre ve eğitsel ilkeler gibi ögeler ele alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Tahir Alangu'nun“Kediler Padişahı”adlı masal kitabının hem dış yapı hem de iç yapı özellikleri bakımından çocuk okurlara büyük ölçüde uygun olduğu görülmüştür. Bazı masalların eğitsel yönden sakıncalı olabilecek şiddet içerikli ögeleri barındırdığı ve eserin birkaç görselinde çocukta endişe ve korku yaşamasına sebep olacak unsurların yer aldığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine Tahir Alangu's work titled“Kediler Padişahı”in terms of the fundamental principles of children's literature. A total of seven tales in the book titled“Kediler Padişahı”were analyzed using the document analysis method, which is a qualitative research type. The tales in the work were examined under the subtitles of external structural features and internal structural features. When examining the external structural features of the book, elements such as dimensions, paper material, cover and binding selection, page layout, font usage, writing rules, punctuation marks, and visual elements were taken into consideration. While examining internal structural features, elements such as plot, theme, characters, language and narration, message, setting, and educational principles were addressed. According to the results obtained from the research, it was observed that Tahir Alangu's tale book titled“Kediler Padişahı”is largely suitable for child readers in terms of both external and internal structural features. It was also identified that some of the tales contained elements with violent content that could be problematic from an educational perspective, and there were elements in a few visuals of the work that could cause children to experience anxiety and fear.