Asuman Portakal'ın eserlerinin on kök değer açısından incelenmesi
Examination of Asuman Portakal's works in terms of ten root values
- Tez No: 869485
- Danışmanlar: PROF. DR. REZAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Değerler eğitimi, çağdaş eğitim sistemimizde yer alan en önemli konulardan biri olmuştur. Popüler kültürün sosyal medya araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte etkisini artırması, toplumların kültürlerini korumak adına değerler eğitimi alanına yoğunlaşmasını beraberinde getirmiştir. Kültür ve değer aktarımı konusunda geçmişten günümüze kadar en etkin disiplinlerden biri olan edebiyat, bu alanda da barındırdığı yazılı ve sözlü eserlerle değerler eğitimine doğrudan katkı sunmaktadır. Değerler eğitimi için bir araç niteliğinde olan edebî eserlerin kullanılabilirliğini temel alan birçok çalışma yapılmış, eserlerin uygun olup olmadığı incelenmiştir. Öğrencilerin şuurlu ve sorumluluk sahibi vatandaşlar olarak yetişmeleri için söz konusu değerler“on kök değer”olarak müfredat içine serpiştirilmiştir. Ayrıca çocuk edebiyatı yazarları da eserlerinde bu bağlamda çalışmalar yapmaktadırlar. Asuman PORTAKAL da bu yazarlardan biridir. Bu çalışmada Asuman Portakal'ın tüm kitapları 2019 Türkçe Öğretim Programında yer verilen on kök değer (adalet, dostluk, dürüstlük, özdenetim, sabır, saygı, sevgi, vatanseverlik, yardımseverlik, sorumluluk) açısından incelenmiştir. Çalışmamızda, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Bulgular bölümünde ilgili değer başlığı altında elde edilen veriler metinlerden örneklerle sunulmuştur. Çalışmamızda elde edilen bulgulardan yola çıkılarak Asuman Portakal'ın incelenen çocuk kitaplarının on kök değeri ne derece yansıttığı üzerinde değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Yazarın anlatılarında özellikle özdenetim değerinin yoğun olup olmadığı tartışılmış ve bu eserlerin değerler eğitimi açısından kullanılabilecek nitelikte metinler olup olmadığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Values education has become one of the most important issues in our contemporary education system. The increasing influence of popular culture with the spread of social media tools has led societies to focus on the field of values education in order to protect their culture. Literature, which has been one of the most effective disciplines in the transfer of culture and values from past to present, directly contributes to values education with the written and oral works it contains in this field. Many studies have been conducted based on the usability of literary works, which are tools for values education, and their suitability has been examined. These values have been sprinkled into the curriculum as“ten root values”so that students can grow up as conscious and responsible citizens. In addition, children's literature writers also work in this context in their works. Asuman PORTAKAL is one of these writers. In this study, all of Asuman Portakal's books were examined in terms of ten root values (justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, patriotism, helpfulness, responsibility) included in the 2019 Turkish Curriculum. In our study, document analysis technique, one of the qualitative research methods, was used. In the findings section, the data obtained under the relevant value heading are presented with examples from the texts. Based on the findings obtained in our study, evaluations were made on the extent to which Asuman Portakal's examined children's books reflect the ten root values. It was discussed whether the value of self-control was particularly intense in the author's narratives, and whether these works were texts that could be used in terms of values education was emphasized.