Analitik psikoloji açısından sosyal medya: Jung'un Arketipleri bağlamında birey, kişisel bilinç ve sanal ortam
Social media from the perspective of analytical psychology: The individual, personal consciousness and the virtual environment in the context of Jung's Archetypes
- Tez No: 869495
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim ve Dijital Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünyanın giderek hızlanan değişimleri içerisinde her an oluşmakta olan yeni dinamikler doğrultusunda bireyin günlük hayatında, kendisiyle ve toplum içerisindeki öteki kişilerle olan ilişkisi de değişmiştir. Geride bıraktığımız yüzyılın ikinci yarısında özellikle her şeyin sanal ortam düzeyinde olup bittiği bir ortamda yaşayan insan, kararlarında ve eylemlerinde dönüşümlerin olması söz konusudur. Gelişen hızlı teknoloji ağı içerisinde sosyal medya uygulamaları oluşturdukları çekim merkezi ile bireyin üzerinde yapışıp kalan“çevrimiçi kimlik”giderek, günümüz insanın temel sorunu haline gelmektedir. Bu kimliklerin nedenini oluşturan, bulunduğu sosyal medya uygulamalarında insanlar birbirlerine roller verip öteki kişilerden bu rollere uygun davranmasını beklemelerindedir. Öteki kişiler tarafından kabul görme ve beğenilme tutkusuna kapılan birey bu roller içerisinde kendisine bir“benlik”oluşturmaktadır. Sanal ortamlarda insanın kendisi olmayan yeni bir kimlik inşa etmesi, kendi öz ben ile olan ilişkisini etkilemekte ve bu etki analitik incelemenin yapılabilmesi durumunu ortaya çıkmaktadır. Bu tezin amacı, sanal ortam uygulamalarında insanın kendi öz beni yok etme pahasına da olsa ürettiği kimliklerle var olmayı göze alınmasını, Carl Gustav Jung'un Analitik psikoloji ekolü üzerinden tartışılmasının kilit noktası olmuştur. Psişe, Bilinç ve Bilinçdışı, Kolektif Bilinçdışı ve Arketip kavramları üzerinden yürütülen çalışmada sanal ortam uygulamalarının bireyin üzerinde nasıl etiklere yol açtığını ve kişinin öteki bireylere karşı nasıl davranış ve tutumlar sergilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing dynamics of the world, driven by ongoing transformations, the relationship between individuals and themselves, as well as with others in society, has changed. Especially in the latter half of the past century, living in an environment where everything happens at the virtual level has led individuals to undergo transformations in their decisions and actions. Within the rapidly evolving technology network, social media applications, with their gravitational pull, have made the“virtual”identity that sticks to individuals increasingly become the fundamental problem of today's society. The reason behind these virtual identities lies in the fact that people in social media platforms assign roles to each other and expect others to behave accordingly to these roles. Individuals, driven by the desire for acceptance and approval from others, construct a“self”within these roles. The construction of a new identity that is not one's true self in virtual environments affects one's relationship with their authentic self, raising the possibility of conducting analytical examination. The aim of this thesis is to discuss, through the lens of Carl Gustav Jung's Analytical Psychology, the willingness of individuals to exist with the identities they create in virtual environment applications, even at the cost of erasing their true selves. The study, conducted through the concepts of Psyche, Consciousness and Unconsciousness, Collective Unconsciousness, and Archetype, examines how virtual environment applications influence individuals and how individuals behave towards others.