Baş boyun kanseri nedeni ile radyoterapi almış hastalarda izotonik serum fizyolojik nebulizasyonunun kuruluk ve disfoni semptomları üzerindeki etkisi
- Tez No: 869505
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY OYSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı baş boyun kanseri nedeni ile radyoterapi alan hastalarda radyoterapiye bağlı gelişen kuruluk ve disfoni şikayetlerini, izotonik serum fizyolojik nebülizasyonu ile azaltarak semptomatik iyileşme sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tek kollu prospektif çalışmaya baş boyun kanseri nedeni ile radyoterapi almış 30 hasta dahil edildi. Şikayetleri arttırmak amacıyla %33±2 nem ortamında 15 dakika zorunlu ağız solunumu ile kurutma prosedürü uygulandı. Ardından 3 ml izotonik serum fizyolojik 15 dakika boyunca kompresörlü nebulizasyon cihazı kullanılarak zorunlu ağız solunumu ile nebulize edildi ve yüzeyel hidrasyon sağlandı. Kurutma öncesi, kurutma sonrası, nebulizasyon sonrası 5.dakika, 35.dakika, 65.dakikada olmak üzere toplam beş kez PTP, PPE, CPPS, %Jitter, %Shimmer, CAPE-V ölçeği ile algısal değerlendirme, ağız kuruluğu, boğaz kuruluğu ölçümleri alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to reduce the complaints of dryness and dysphonia due to radiotherapy in patients receiving radiotherapy for head and neck cancer by using isotonic saline nebulization and to provide symptomatic improvement. Materials and Methods: 30 patients who received radiotherapy for head and neck cancer were included in this single-arm prospective study. In order to increase the complaints, a desiccation procedure was performed with forced mouth breathing for 15 minutes in a 33±2% humidity environment. Then, 3 ml of isotonic saline was nebulized with forced mouth breathing using a compressor nebulization device for 15 minutes and superficial hydration was provided.