Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde okuyan Kırgız öğrencilerde Türkiye ve Türk algısı
Perception of Turkey and Turks among Kyrgyz students studying at Kyrgyzstan-Türkiye Manas University
- Tez No: 869504
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇEVİK ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Farklı toplumlardaki Türkiye algısının ortaya konulması, bu ülkelerdeki Türkiye ile ilgili kalıp yargılarla mücadele edilmesi yanında; bu ülkelerle kurulacak siyasi, ekonomik/soysa kültürel ilişkilere yönelik strateji ve taktiklerin belirlenmesi noktasında da önem taşımaktadır. Küreselleşen dünyada siyasi, ekonomik veya askeri konularda iş birliğine dönük birlikler oluşturmak pek çok kazanımı beraberinde getirebilmektedir. Irk, din veya dil gibi bağlar devletlerarası birlik oluşturma stratejilerinde çok önemli avantajlar sağlayabilmektedir. Bu noktada, atılacak çok adım ve alınacak çok mesafe olmasına rağmen, Türk dünyasında birlikteliği sağlayan bağların diğer ülkelerle kıyaslanamayacak derecede güçlü olduğunun vurgulanması gerekmektedir. Bu çalışmada; Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde okuyan Kırgız öğrencilerin Türkiye algısı incelenmiştir. Örneklem olarak seçilen 315 öğrenci üzerinden Türkiye ile ilgili algıları 44 soruluk anket yapılarak tespit edilmiştir. Her fakülteden öğrenci sayıları dikkate alınarak rassal olarak seçim yapılmıştır. Elde edilen veriler ortaya konulan hipotezler yoluyla SPSS programında değerlendirilmiştir. Anketimizde yer alan 44 adet yargının sonucunda, Kırgız öğrencilerin Türkiye ve Türk kültürüne yönelik algısı olumlu yöndedir. Öğrenciler, Türk kültürünü beğenmekte, Türkiye'yi güçlü bir ülke olarak görmekte ve Türkiye'de eğitim almak istemektedirler. Bu sonuçlar, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öğrencilerinin Türkiye algısının genel olarak olumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The revealing of Turkey's perception in different societies is crucial not only for combating stereotypes and preconceptions about Turkey within those countries but also for determining strategies and tactics for establishing political, economic, and socio-cultural relations with them. In the globalizing world, forming alliances in political, economic, or military matters can yield numerous benefits. Bonds such as race, religion, or language play significant roles in the strategies of intergovernmental cooperation, providing substantial advantages. Despite the necessity of taking numerous steps and covering considerable distances, it is imperative to emphasize that the bonds fostering unity within the Turkic world are incomparably robust compared to those with other countries. This study investigates the perception of Turkey among Kyrgyz students enrolled at Kyrgyz -Turkish Manas University. The study employed a survey comprising 44 questions, administered to a sample of 315 students. The sample selection process was conducted randomly, with consideration given to the distribution of students across different faculties. The collected data were analyzed using the SPSS software to test the formulated hypotheses. Based on the results of the 44 statements included in our survey, it can be concluded that Kyrgyz students hold a positive perception towards Turkey and Turkish culture. The students exhibit favorable attitudes towards Turkish culture, view Turkey as a strong country, and express a desire to pursue education in Turkey. These findings indicate that the perception of Turkey among students at Kyrgyz -Turkish Manas University is generally positive.