Interaction between clean and brown energy ETFS under climate risk and climate policy uncertainty
İklim riski ve iklim politikaları belirsizliği altında temiz ve kirli enerji yatırım fonlarının etkileşimi
- Tez No: 869516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İklim değişikliği riskleri varlıkların fiyatlandırılmasında ne kadar etkili? Tez, bu sorunu yeşil ve kahverengi enerji borsa yatırım fonları (ETF) arasındaki etkileşim mekanizması açısından incelemektedir. Bu tezde yatırımların, artan iklim değişikliği riskleri ile yeşil enerji borsa yatırım fonlarına doğru yönelmesinde enerji yatırım fonlarının büyük bir rolü bulunduğu için enerji yatırım fonlarını araştırma verisi olarak seçtim. Normal ve kriz zamanlarında, yeşil ve karbon-enerji varlıkları arasındaki birbirine bağlantılılık dinamiklerinin şokları iletme ve alma sürecinde nasıl değişiklik gösterdikleri, iklim değişikliği ve iklim politikası belirsizliği çerçevesinde dikkate alınmıştır. Yeşil ve kahverengi enerji araçlarının günlük verileri TVP-VAR metodu ile incelenmektedir. Bu tez, iki yatırım aracı arasındaki asimetrik bağlantılılığın özellikle kriz zamanlarında arttığını göstermektedir. Tez için belirlenen zaman aralığı boyunca yeşil ve karbon-enerji varlıkları net-alıcı veya net- verici olarak rol almıştır. Ancak, iklim riski ve politika belirsizliği değişkenleri araştırma süresi boyunca net alıcı olarak sınıflandırılmıştır. Bu sonuçlar, piyasa katılımcıları için önemli sonuçlar doğuran birbirine bağlantılılık alanına yeni bir bakış açışı getirmiştir.
Özet (Çeviri)
How influential are climate change risks on asset pricing? The thesis examines this problem with respect to the interaction mechanism between clean and brown energy exchange traded funds (ETFs). I choose energy ETFs for their broader role in the transition phase as investment flows into clean energy ETFs with rising climate change risks. I analyze the changing dynamics of interconnectedness between clean and carbon-energy assets as they differ in transmitting and receiving shocks between normal versus crisis periods in the backdrop of climate risk and climate policy uncertainty. Using daily data of clean and brown energy instruments with employing the TVP-VAR framework, I show that asymmetric connectedness between two classes of instruments increase during crisis periods. Specific clean and brown instruments are either net givers or receivers, and the climate risk and policy uncertainty variables are net receivers throughout the study periods. The results bring newer insights into interconnectivity, which have significant implications for market participants.