Gestasyonel diabetes mellitus tanısı almış kadınların postpartum diyabet izlem taramalarının yapılma sıklığı ve ilişkili faktörler
Frequency of postpartum diabetes follow-up screening and associated factors in women diagnosed with gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 869515
  2. Yazar: SÜMEYYA KILIÇÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UZUNER, PROF. DR. ESRA ESİM BÜYÜKBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) öyküsü olan kadınların gelecekte Tip 2 Diabetes Mellitus (Tip 2 DM) tanısı alma oranının, olmayanlara göre yaklaşık dokuz kat fazla olduğu bilinmektedir. GDM öyküsü olan kadınlara doğum sonrası 4-12. haftalar arasında oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapılması ve yapılan test normal ise bundan sonra 1-3 yıllık aralarla diyabet taraması yapılması önerilmektedir. Ülkemizde GDM'li gebeliği takiben postpartum taramaların yapılma sıklığı ile ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır ve bu çalışmaların tamamında postpartum 4-12. haftalar arasında yapılması önerilen taramalar değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın amacı; GDM geçmişi olan kadınlarda. önerilen diyabet taramalarının uygulanma sıklığı ve ilişkili faktörlerin araştırılmasıdır. Yöntem: Kesitsel analitik bir çalışmadır. 1 Ocak 2018'den, 31 Aralık 2020'ye kadar Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde farklı klinikler tarafından laboratuvar sisteminde 'gebe OGTT' kodu ile istenen 1249 tetkik sonucu değerlendirilip, GDM kriterlerine uyan 231 sonuca ulaşılmıştır. Bu kadınların 125'ine ulaşılıp, çalışma kriterlerine uyan ve katılmayı kabul eden 119 kadın çalışmaya alınmıştır. Katılımcılar ile yapılan görüşmelerde katılımcıların sosyodemografik, sağlık, obstetrik özellikleri, diyabet taramalarına gitme durumları ve bu durumla ilişkili faktörleri sorgulayan anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %78,2 (s=93)'si herhangi bir taramaya gitmediklerini, %10,1 (s=12)'i her iki taramaya gittiğini, %7,5 (s=9)'i yalnızca 4-12. haftada yapılan taramaya gittiğini ve %4,2 (s=5)'si ise yalnızca 12. hafta sonrasında taramaya gittiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Women with a history of gestational diabetes mellitus (GDM) are nine times more likely to be diagnosed with type 2 diabetes in the future than women without GDM. For women with a history of GDM, an oral glucose tolerance test (OGTT) is recommended between 4 and 12 weeks postpartum. If the test result is between normal limits, diabetes screening is recommended every 1-3 years. There are few studies on the frequency of screening in our country and all of these studies evaluated postpartum screenings between 4-12 weeks. The objective of this study is to investigate the actual frequency of recommended diabetes screening tests among women with a history of GDM and the factors associated with it. Method: This study, designed as a cross-sectional analytical study, evaluated 1249 laboratory test results processed with the code“pregnant OGTT”in the laboratory system of Marmara University Pendik Training and Research Hospital from 1 January 2018 to 31 December 2020, of which 231 met GDM criteria. 125 of these women were contacted and 119 who met the study criteria and consented were enrolled in the study. The participants were contacted by phone and asked about their socio-demographic, health, obstetric characteristics and diabetes screening attendance, and a survey form was administered asking about factors related to diabetes screening attendance. Results: Of the participants, 78.2% (n:93) did not attend any screening. 10.1% (n:12) attended both scans, 7.5% (n:9) only attended the scans at 4 and 12 weeks, and 4.2% (n:5) attended screening after 12 weeks.