Sanal gerçeklik uygulamalarının temel yaşam desteği eğitiminde kullanımı
Use of virtual reality applications in basic life support training
  1. Tez No: 869519
  2. Yazar: SEYRAN SAKİNE NAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN PASLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada 360° video ve sanal gerçeklik (VR) uygulaması üzerinden verilen temel yaşam desteği (TYD) pratik eğitiminin etkinliğinin klasik eğitim metodu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Katılımcılar klasik grup ve VR grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Birinci aşamada tüm katılımcılara aynı şartlarda teorik eğitim verildi. İkinci aşamada her iki gruba da pratik eğitim verildi. Klasik eğitim grubundaki katılımcıların pratik eğitimi düşük gerçeklikli simülasyon mankeni üzerinde gerçekleştirildi. VR grubuna ise önce Insta 360 X3 kamera ile 360° olarak kaydedilen TYD pratik eğitim videosu Oculus Quest 2 VR gözlük üzerinden izletildi. Ardından VR CPR simulator uygulaması üzerinden pratik uygulama yaptırıldı. Son olarak her iki grup daha önceden deneyimlemedikleri yüksek gerçeklikli simülasyon maketi üzerindeki senaryo üzerinden değerlendirildi. Katılımcıların başarı puanları, kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) kalite parametreleri, her bir basamağın uygulanması için geçen süreler karşılaştırıldı. Ayrıca katılımcıların eğitim sırasındaki memnuniyetleri de değerlendirildi. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 22.0 programında yapıldı. Anlamlılık düzeyi 0,05 alındı. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Shapiro-Wilk testi ile test edildi. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde değerleri ile verilmiş olup karşılaştırmalarda“Pearson Ki-Kare Analizi”ve“Fisher'ın Kesin Ki-Kare Analizi”kullanıdı. Bulgular: Çalışma VR grupta 17, klasik grupta 16 olmak üzere toplam 33 kişi ile tamamlandı. İki grup arasında toplam başarı puanları açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p=0,842).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the effectiveness of basic life support (BLS) training given via 360° video and virtual reality (VR) application with the classical training method. Method: Participants were divided into 2 groups as Classical group and VR group. All participants received theoretical training under the same conditions. Participants in the classical training group received practical training on a low-reality simulation mannequin. Participants in the VR group were shown the practical training video recorded with a 360-degree camera with VR glasses, and then practical application was performed on the VR TCA application. Finally, both groups were subjected to the scenario on a high reality simulation model that they had not experienced before. Participants' success scores, cardiopulmonary resuscitation (CPR) quality parameters, and the duration of the steps were evaluated and compared. Participants' satisfaction during the training was also evaluated. Statistical analyses were performed in IBM SPSS Statistics 22.0 program. The significance level was taken as 0.05. The Shapiro-Wilk test was used to test whether the variables fit the normal distribution. Categorical variables were given with frequency and percentage values and“Pearson Chi-Square Analysis”and“Fisher's Exact Chi-Square Analysis”were used for comparisons. Results: The study was completed with a total of 33 participants, 17 in the VR group and 16 in the classical group. There was no significant difference between the two groups in terms of total achievement scores (p=0.842).