Ukrayna ve Filistin göçleri özelinde küresel imaj inşası: Küresel medyada göç, kimlikler ve 'öteki'
The construction of global imagery in the case of Ukrainian and Palestinian migrations: Migration, identities and the 'other' i̇n global medi̇a
- Tez No: 869520
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarih boyunca göçler siyasi, dini-kültürel, ekonomik, vb. sebeplerle gerçekleşmiştir. Küresel bir konu ve problem haline dönüşmüş olan göç fenomeni karşısında—başta eko-politik olarak“merkez”konumunda olan—ülkeler göçmen karşıtı politikalar izlemekte, sınırlarını göçmenlere kapatmaktadır. Öyle ki; bu ülkeler bahse konu küresel beşerî afet karşısında sorumluluk üstlenmek yerine medyayı günah savıcı bir aparat olarak kullanarak sorunun kaynağını ve sorumluluğunu“çevre”ve“yarı çevre”ülkelerine yükleyici bir diskur inşa etmektedirler.“Füze bombardımanı ile imge bombardımanı arasında artık bir ayrımın yapılamayacağı”(Baudrillard, ö. 2007) ilkesinden hareketle göç ve kimliklerin küresel imajındaki ötekileştirici diskuru ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışmanın ana tezi şudur:“Merkez”ülkeler“çevre ve yarı çevre”nin“merkez”e doğru akan göçünü, göç ve kimlikler üzerinden tedavüle soktuğu“ötekileştirici”imajı ve diskuru,“merkez”in kendi kimliğinin“sınırlarını yeniden çizmek”üzere devreye sokmaktadır. Diğer bir ifade ile her öteki imaj ve söylem, berikinin“hudutları”nı yeniden kurmasını sağlamaktadır. Haberlerin dili, diskuru ve inşa edilmek istenen imajların analitik ve metodik ele alınmasını amaçlayan bu çalışmanın metodik soruları şunlardır: Özgür ve bağımsız olmayı teorik olarak ilke edinen uluslararası medya göç ve kimlikler konusunda hangi diskur ve imgeleri ön plana çıkarmakta, nasıl bir imaj dizgesi ortaya koymaktadır? Nasıl ve hangi çerçevede“politik ve ideolojik olan”“haber”olarak pazarlama stratejilerine malzeme olmaktadır? Göçmen karşıtı ötekileştirici nefret diskurlarının üretim ve inşasında küresel medyanın dilemmaları nelerdir?
Özet (Çeviri)
Throughout history, migrations have taken place due to the rationale of political, religious-cultural, economic, etc. In the face of the immigration phenomenon, which has become a global issue and problem, countries—especially those in an eco-political“core”position—follow anti-immigrant policies and close their borders to immigrants. In a matter that instead of taking responsibility for the global human disaster in question, these countries are using the media as a sin-dispelling apparatus and constructing a discourse that put all blames regarding the source and responsibility of the problem on the“periphery”and“semi-peripheral”countries. Based on the principle that“a distinction can no longer be made between missile bombardment and image bombardment”(Baudrillard, d. 2007), the core through the media tries to construct the marginalizing discursive praxes and parole in the global image of the migration phenomenon and immigrant identities. The main thesis of the study is this: The“othering”image and discourse that the“core”countries put into circulation pertaining to the migration and identities of the“periphery and semi-periphery”flowing towards the“core”are put into action to“redraw the borders”of the“core's own identity”. In other words, each image and discourse regarding“other”enables the (core) subject to reestablish its own“borders”. This study aims to analyze analytically and methodically the language of the news, of discourse and of the images intended to be constructed. The methodological questions of this study are as follows: What discourses and images do the international media, which theoretically adopts being free and independent as a principle, highlight about migration and identities, and what kind of image system does it launch? How and in what context do the“political and ideological”become material for marketing strategies as“news”? What are the dilemmas of the global media in the production and construction of alienating anti-immigrant hate discourses?