Otomotiv yan sanayinde Endüstri 4.0 sürecine geçişin iş gücü üzerindeki etkileri: Covid - 19 pandemi örneği
The effects of the transition to the Industry 4.0 process in the automotive supply industry on the workforce: The example of the Covid - 19 pandemic
  1. Tez No: 869518
  2. Yazar: FERHAT KEREM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
19. Yüzyılın başlarında buhar gücüyle başlayan sanayileşme hareketi, günümüzde akıllı ve birbiriyle iletişim kurabilen sensörlerle donatılmış, ortamı algılayabilen ve yapay zekâ ile yönlendirilen robotlar sayesinde yeni bir aşamaya ulaşmıştır. Bu süreç, literatürde Endüstri 4.0 olarak adlandırılır ve daha kaliteli, ucuz, hızlı ve verimli üretim hedeflenir. Mevcut rekabet ortamının zorlukları göz önünde bulundurulduğunda, Endüstri 4.0 'a geçişin Türk Endüstri'sini uluslararası pazarlarda önemli bir konuma taşıyacağı düşünülmektedir. Bu gelişim, eğitim, sağlık, finans, mühendislik gibi birçok alanda yeni meslek gruplarının ortaya çıkmasına ve endüstride fiziksel insan gücünün büyük ölçüde azalmasına yol açabilir. Akıllı fabrikalara sahip bu sistemde Covid-19 pandemi koşullarında yaşanan iş gücü sorunlarının minimuma indirilebileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemleri kullanılmış olup, katılımcılara düzenlenen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla sorular yöneltilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'daki otomotiv yan sanayinde çalışan 24 işçi oluşturmuştur. Bu kişilerin 12'si klasik üretim sistemlerinde, diğer 12'si ise Endüstri 4.0 sistemiyle çalışan fabrikalarda görev almaktadır. Sonuç olarak, Endüstri 4.0'ın iş gücü kriterlerindeki değişiklikler, işçi sayısındaki azalma ve beraberinde işsizlik sorunlarını ortaya çıkarabilir. Sahadaki gözlemler çalışanların bu yeni üretim sistemi hakkında yeterince hazır bir donanıma sahip olmadıkları gibi Endüstri 4.0'a hakim olmadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The industrialization movement, which started with steam power at the beginning of the 19th century, has reached a new stage today, thanks to robots equipped with intelligent and communicating sensors, capable of sensing the environment and guided by artificial intelligence. This process is called Industry 4.0 in the literature and aims for higher quality, cheaper, faster and more efficient production. Considering the difficulties of the current competitive environment, it is thought that the transition to Industry 4.0 will take Turkish Industry to an important position in international markets. This development may lead to the emergence of new professional groups in many fields such as education, health, finance, engineering, and a significant decrease in physical manpower in the industry. It is thought that in this system with smart factories, labor problems experienced under Covid-19 pandemic conditions can be minimized. In this study, qualitative research methods were used and questions were asked to the participants through a semi-structured interview form. The study group of the research consisted of 24 workers working in the automotive sub-industry in Istanbul. 12 of these people work in classical production systems, and the other 12 work in factories working with the Industry 4.0 system. As a result, changes in the labor force criteria of Industry 4.0 may cause a decrease in the number of workers and thus unemployment problems. Observations in the field show that employees are not sufficiently equipped about this new production system and do not have a good command of Industry 4.0.