Film ve dizi sektörünün destinasyon aracı olarak şehir turizmine katkısı: Midyat örneği
The contribution of the film and television industry as a destination tool to city tourism: The case of Midyat
  1. Tez No: 869584
  2. Yazar: BAYRAM ATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Film ve dizi sektörünün şehir turizmine katkısı, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bölgeleri dünya genelinde tanıtma açısından büyük bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, Midyat, özellikle son yıllarda çeşitli televizyon dizilerinin ve filmlerinin çekim mekanı olarak tercih edilmesiyle turizmde önemli bir ivme kazanmıştır. Midyat'ın benzersiz tarihi dokusu, yöresel kültürü ve göz alıcı manzaraları, bu yapım çalışmaları sayesinde geniş bir izleyici kitlesi tarafından keşfedilmiş ve ilgi odağı haline gelmiştir. Bu da, Midyat'ın şehir turizmi açısından cazip bir destinasyon haline gelmesine olanak sağlamıştır. Film ve dizi sektörünün bu tür bölgelere olan ilgisi, sadece ekonomik anlamda değil, aynı zamanda kültürel ve turistik anlamda da büyük bir katkı sağlayarak yerel ekonomiyi canlandırmış ve yerel kültürün uluslararası alanda tanıtılmasına destek olmuştur. Bu çalışmanın amacı film ve dizi sektörünün destinasyon aracı olarak şehir turizmine katkısının Midyat örneği üzerinden incelenmesidir. Midyat'ta turizm alanında faaliyet gösteren kamu görevlileriyle (İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Midyat Belediyesi) akademisyenler ve esnaflarla olan 26 kişi ile mülakat yapılmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda dizi ve filmlerin Midyat'ın turizm sektörüne ve sosyal hayatına olumlu etkileri olduğu açıkça görülmektedir. Popüler yapımların çekimleri sayesinde Midyat, turistler için ilgi çekici bir destinasyon haline gelmiştir. Turist akışındaki artış, şehrin ekonomik hayatını canlandırmış, iş imkanlarını artırmış ve yerel esnafların ve memurların gelirlerini artırmıştır. Dizi ve filmlerin Midyat'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmasının yanı sıra sosyal çeşitliliği artırarak şehrin sosyal gelişimine katkı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The contribution of the film and television industry to city tourism in terms of promoting regions with rich cultural heritage and natural beauty plays a significant role worldwide. In this context, Midyat, a city known for its unique historical texture, local culture, and breathtaking landscapes, has experienced a significant boost in tourism in recent years, primarily due to its selection as a preferred location for various television series and films. Thanks to these production efforts, Midyat has been discovered and become a focal point for a broad audience. This has made Midyat an attractive destination for city tourism. The industry's interest in such regions has not only provided economic benefits but has also contributed to the promotion of local culture on an international scale, revitalizing the local economy and supporting cultural and touristic aspects. The purpose of this study is to examine the contribution of the film and television industry as a destination vehicle to city tourism through the example of Midyat. Interviews were conducted with 26 individuals working in or owning businesses in Midyat. The data obtained were analyzed using descriptive and content analysis methods. The research findings clearly indicate the positive impact of TV series and films on Midyat's tourism sector and social life. Due to the filming of popular productions, Midyat has become an attractive destination for tourists. The increase in tourist flow has revitalized the city's economic life, created job opportunities, and boosted the income of local businesses. It has also been observed that TV series and films have not only introduced Midyat's historical and cultural richness but also contributed to its social development by increasing social diversity.