Sosyobilimsel konularda senaryo temelli öğretimin ilkokul öğrencilerinin karar verme becerilerine hayat bilgisi tutumlarına ve akademik başarılarına etkisi
The effect of scenario-based instruction in socioscientific issues on decision-making skills, life science course attitudes and academic achievement of primary school students
  1. Tez No: 869583
  2. Yazar: SEMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sosyobilimsel Konularda Senaryo Temelli Öğretimin İlkokul Öğrencilerinin Karar Verme Becerilerine, Hayat Bilgisi Dersi Tutumlarına ve Akademik Başarılarına Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Sivas, 2024. Bu çalışmanın amacı, sosyobilimsel konularda senaryo temelli öğretimin ilkokul öğrencilerinin karar verme becerilerine, hayat bilgisi dersi tutumlarına ve akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemine uygun olarak yürütülmüş olup araştırmada ön-son test tek gruplu zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel süreci ve pilot uygulaması için ayrı ayrı örneklem belirleme yoluna gidilmiştir. Deneysel süreç için çalışma grubunun belirlenmesinde kolay ulaşılabilir, Akademik Başarı Testi güvenirlik testi için pilot uygulamasında ise ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir ildeki ilkokulun üçüncü sınıflarında öğrenim gören 202 ilkokul öğrencisi pilot uygulamaya dâhil edilirken asıl uygulamada ikinci sınıflarda öğrenim gören 19 ilkokul ikinci sınıf öğrencisi araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak“İlkokul Öğrencileri İçin Karar Verme Becerileri Ölçeği (KBÖ)”,“Hayat Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği (HBTÖ)”ve“Akademik Başarı Testi (ABT)”ön-son test ve kalıcılık testi olarak ilkokul ikinci sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. İşlem basamağında ders süreci yanında sosyobilimsel konularda senaryo temelli öğretim etkinlikleri 8 hafta boyunca uygulanmıştır. Bu süreçte senaryo formları kullanılmış ve alternatif ölçme araçları ile ilkokul öğrencilerinin akademik başarıları ölçülmüştür. İlkokul öğrencilerinin süreç öncesi, sonrası ve kalıcılık testlerinden almış oldukları ortalama puanları ile etkinlik formlarına vermiş oldukları yanıtlar tek yönlü tekrarlı ölçümler testi olan ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiş, ortalama puanlar Bonferroni testi ile karşılaştırılmış ve varyanslara göre etki büyüklüğü (Cohen's f) hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda sosyobilimsel konularda senaryo temelli öğretimin ilkokul öğrencilerinin karar verme becerilerini, hayat bilgisi dersine yönelik tutumlarını ve hem süreç boyunca hem de süreç sonunda akademik başarılarını geniş etki ile anlamlı bir şekilde arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. İlkokul öğrencilerinin sosyobilimsel konularda öğretim yönteminin kullanıldığı süreç boyunca öğrencilerin alternatif ölçme araçlarının bulunduğu etkinlik formlarından ilk haftada aldıkları ortalama puanları 30,53 iken giderek artarak son hafta 47,95'e yükselmiştir. Araştırma sonucunda sosyobilimsel konu içerikli senaryo temelli öğretimin ilkokullarda sınıf içi etkinlerde kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Scenario-Based Instruction in Socioscientific Issues on Decision-Making Skills, Life Science Course Attitudes and Academic Achievement of Primary School Students, Master Thesis, Sivas, 2024. The aim of this study is to determine the effect of scenario-based teaching in the context of socioscientific issues on primary school students' decision-making skills, life science course attitudes and academic achievement. The study was conducted in accordance with the quantitative research method and a pre-post-test one-group weak experimental design was used. Separate samples were determined for the experimental process and pilot application of the research. The convenience sampling method was used in determining the study group for the experimental process and the criterion sampling method was used in the pilot application of the Academic Achievement Test reliability test. While 202 primary school students studying in the second and third grades of a primary school in a province in the Central Anatolia Region were included in the pilot application, 19 second grade students studying in the second grades in the actual application were included in the study. As data collection tools,“Decision Making Skills Scale for Primary School Students (DMS)”,“Life Science Course Attitude Scale (LSTAS)”and“Academic Achievement Test (AAT)”were applied to second grade students as pre-post test and retention test. In the process step, scenario-based teaching activities in the context of socioscientific issues were applied for 8 weeks in addition to the course process. In this process, scenario forms were used and academic achievement of primary school students was measured with alternative measurement tools. The mean scores of the primary school students from the pre-process, post-process and retention tests and their responses to the activity forms were analysed using one-way repeated measures ANOVA test, the mean scores were compared with Bonferroni test and the effect size (Cohen's f) was calculated according to the variances. As a result of the research, it was concluded that the scenario-based teaching process carried out in the context of socioscientific issues significantly increased primary school students' decision-making skills, attitudes towards life science course and academic achievement both during and at the end of the process with a large effect. During the scenario-based teaching process carried out in the context of socioscientific issues, while the average score of primary school students from the activity forms including alternative measurement tools was 30.53 in the first week, there was an increase in their average scores throughout the process and this score increased to 47.95 in the last week. As a result of the research, it was recommended that scenario-based teaching with socioscientific subject content be used in classroom activities in primary schools.