İbn Arabî'nin Kitabu'l-İsrâ tercümesi bağlamında Mi'racın tasavvufi yorumu
Mystical interpretation of Mi'raj in the context of İbn Arabi's translation of the Book of Al-isrâ̱
- Tez No: 869620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BEDİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışma, İbn Arabîʼnin mi'rac yorumunu ve mi'rac deneyimini ele alarak tasavvufî düşüncede büyük bir önemi hâiz olan bu motife ışık tutmayı hedeflemiştir. Çalışmanın ilk bölümünde mi'rac motifi kavramsal olarak incelendikten sonra yükseliş tasavvurunun diğer semavî din ve inanışlardaki yeri ve amaçları da ele alınarak bu tasavvurun ne anlam ifade ettiği incelenmiştir. Tasavvufî mi'rac ile ilgili, İbn Arabî öncesi, İbn Arabî dönemi ve İbn Arabî sonrası sûfîlerin yorumlarına yer verilmiştir. Tasavvufî düşüncede mi'rac anlayışı ruhsal yükselişin sonucunda Allahʼa yakîn makama ulaşmak olarak tarif edilir. Örnek bir yükseliş deneyimi incelenerek, yolculuğun nasıl gerçekleştiği aktarılmıştır. İkinci bölümde, çalışmanın temel kaynağı olan İbn Arabîʼnin“Kitâbü'l-İsrâ ilâ Makâmi'l-Esrâ”adlı eseri değerlendirilmiştir. Kendi mi'racını Hz. Peygamberʼin mi'racına yakın bir dille anlatan İbn Arabî, iki mi'rac arasındaki farkları net bir şekilde ifâde etmiştir. Ona göre Hz. Peygamberʼin mi'racı ruhen ve bedenen, kendi mi'racı ruhen vukû bulmuştur. Üzerinde durduğu önemli bir husus da Hz. Peygamberʼin miʼracının teşrî oluşudur. Kendi miʼracının sonucunda, yaratılmış her şeyin Allahʼın isim ve sıfatlarının birer tecellîsi olduğunu ve isimlerin hakîkatini müşâhede ettiğini belirtir. Oʼna göre Hakkʼa yönelen her insan yükseliştedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on this motif, which is of great importance in Sufi thought, by examining Ibn 'Arabīʼs interpretation of mi'raj and the mi'raj experience. In the first part of the study, after conceptually analyzing the mi'raj motif, the place and purposes of the concept of ascension in other celestial religions and beliefs were examined and the meaning of this concept was analyzed. The interpretations of Sufis before Ibn 'Arabī, Ibn 'Arabī and after Ibn 'Arabī on the Sufi mi'raj are included. In Sufi thought, the understanding of mi'raj is described as reaching a state of nearness to God as a result of spiritual ascension. A sample ascension experience is analyzed and how the journey is realized is explained. In the second part, Ibn 'Arabīʼs ʻKitab al-Israʼ, which is the main source of the study, is evaluated. Describing his own mi'raj in a language close to the Prophetʼs mi'raj, Ibn 'Arabī clearly expressed the differences between the two mi'raj. According to him, the Prophet's mi'raj was spiritual and physical and his mi'raj was spiritual. Another important point he emphasizes is that the Prophet's mi'raj was a tashri'. As a result of his mi'raj, he states that everything created is a manifestation of Allahʼs names and attributes and that he observes the truth of the names. According to him, every human being who turns towards the Truth is on the ascent.