Yabancı dil ağırlıklı sınıfların eğitimde fırsat eşitliği bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of foreign language classes in the context of equal opportunities in education
  1. Tez No: 869630
  2. Yazar: BURCU KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN KALKANDELER ÖZDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bireylerin gelişimi için büyük önem arz eden, öğrencilere farklı bilgi ve beceriler kazandıran aynı zamanda toplumsallaşmanın aracısı olan eğitimin, özellikle fırsat eşitliği bağlamında ele alınması gerekmektedir. Ekonomik, siyasi, sosyal boyutlarıyla ele alınabilecek fırsat eşitliği bu araştırmada, eğitime yansımaları bağlamında ele alınmış olup, ailelerin gelir ve kültür düzeyleri, yaşadıkları bölgelerin demografik yapısı ile ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Çalışma, çocukları ortaokul kademesinde yabancı dil ağırlıklı sınıflarda eğitim alan ve almayan 30 öğrenci velisiyle nitel araştırma yöntemi ile yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saha araştırmasının verilerine dayanmaktadır. Çalışmanın sonucunda orta sınıf ailelerin çocuklarının toplumsal konumlarını iyileştirmek için çocuklarını yabancı dil ağırlıklı sınıflara verdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca bu uygulamanın zamanla öğrenciler ve veliler arasında farklı nitelendirilmelere neden olduğu görülmüştür. Yabancı dil ağırlıklı sınıfların tercih edilmesinde ailelerin sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeyleri etkili olmaktadır. Yabancı dil ağırlıklı sınıf uygulaması bu sınıflarda eğitim alan öğrenciler ile almayan öğrenciler arasında eğitimsel eşitsizliğe neden olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda yabancı dil ağırlıklı sınıfların, ailelerin sosyoekonomik düzeyleri üzerinden kültürel sermayeye hizmet etmesi arasında bir ilişki kurularak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Education, which is of great importance for the development of individuals, brings in students with different knowledge and skills, and is also a mediator of socialization, needs to be addressed especially in the context of equality of opportunity. In this research, equality of opportunity, which can be discussed with its economic, political and social dimensions, is analyzed in the context of its reflections on education, has been made to tie in a relationship with the income and cultural levels of the families and the demographic structure of the regions they live in. The study is based on the data of a field research conducted using the qualitative research method and semi-structured interview technique with 30 parents of students whose children were or were not educated in foreign language-oriented classes at the secondary school level. As the result of the study, it was observed that middle-class families sent their children to foreign language classes in order to improve their children's social position. Also, it has been observed that this practice has caused different attributions in between students and parents over time. Socioeconomic and sociocultural levels of families are efective in choosing foreign language -oriented classes. It is thought that foreign language-oriented classroom practice causes educational inequality between students who receive education in these classes and those who do not. In this context, it has been explained by establishing a relationship between foreign language-oriented classes serving cultural capital based on the socioeconomic levels of families.