Comparison of time slice windows analysis with the delay analysis methods frequently used in the construction industry: A case study
Zaman dilimi pencere analizinin inşaat sektöründe sıkça kullanılan gecikme analizi metodları ile karşılaştırılması: Vaka analizi
- Tez No: 869638
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İnşaat projelerinde gecikmelerin yaşanması sıkça karşılaşılan bir olay olup, projenin tamamlanma tarihini etkilemesi nedeniyle yüklenici ve işveren arasında anlaşmazlıklara yol açmakta, bu da süre uzatımına, parasal hak taleplerine veya gecikme cezasına maruz kalınmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle gecikmelerin doğru analizi, kritik gecikmelerin nedenlerinin ve sorumlu tarafın belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. İnşaat sektöründe süre uzatımı ve parasal hak talepleri veya gecikme cezalarının doğru bir şekilde hesaplanması amacıyla kritik gecikmelerin nedenlerinin belirlenmesi amacıyla gecikme analizi yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemlerin her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. İnşaat Hukuku Derneği'nin (SCL), Great Delay Analysis Debate isimli yayınında sıklıkla kullanılan gecikme analizi yöntemleri kullanılarak bir gecikme senaryosu analiz edilmiştir. Bu tezde aynı gecikme senaryosu, zaman dilimi pencereleri analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Zaman dilimi pencereleri analizinin sonuçları, diğer gecikme analizi yöntemlerinin (planlanan üzerinden etkilenen, planlanan vs. gerçekleşen, gerçekleşenden çıkarılan ve zaman etkisi analizi) sonuçlarıyla kıyaslanmıştır ve her bir gecikme analizi yönteminin güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiştir. Bulgular, zaman dilimi pencereleri analizinin, proje boyunca eşzamanlı gecikmeler, hızlanmalar veya kritik yoldaki değişiklikler gibi diğer yöntemlerle kolayca tespit edilemeyen önemli sorunları tespit edebildiğini göstermektedir. Bu araştırmada aynı zamanda zaman dilimi pencereleri analiz yönteminin yalnızca bir gecikme analizi yöntemi olmadığı, ve bir projenin yürütülmesi sırasında daha iyi bir proje ve sözleşme yönetimi için önemli bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, zaman dilimi pencere analizinin uygulanması zor ve zaman alıcı olması nedeniyle, güncellenmiş iş programları veya ilerleme verilerinin yanı sıra proje kayıtlarının kapsamlı olarak tutulmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Delays are inevitable in construction projects, and they mostly result in disputes between contractor and employer because they impact the project completion date, which could lead to extension of time and monetary compensation claims or exposure to liquidated damages. Therefore, proper analysis of delays is crucial to determining the causes of critical delays and the responsible party. Multiple delay analysis methods are used in the construction industry to determine the causes of critical delays in order to calculate the extension of time and monetary compensation or liquidated damages accurately. However, each of these methods has strengths and weaknesses. The Society of Construction Law (SCL) analyzed a delay scenario using commonly used delay analysis methods in the Great Delay Analysis Debate. In this thesis, the same delay scenario was analyzed using the time slice windows analysis method. The results of the time slice windows analysis were compared with the results of other delay analysis methods, namely impacted as-planned, as-planned vs. as-built, collapsed as-built, and time impact analysis. The strengths and weaknesses of each delay analysis method were determined. The findings show that time slice windows analysis can identify important issues that are not easily identified by other methods, such as concurrent delays, accelerations, or changes in critical path throughout the course of the project. This research also concluded that the time slice windows analysis method is not only a delay analysis method, but also a key method for improved project and contract management during the execution of a project. However, time slice window analysis is also difficult and time-consuming to perform, and it requires as-planned and updated programs or physical progress data along with extensive as-built record-keeping.