Uzay turizmi sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerin liderlik özelliklerinin analizi
Analysis of the leadership characteristics of entrepreneurs activated in the space tourism sector
- Tez No: 869637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL KARAYORMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı; uzay turizmi sektöründe faaliyet gösteren ve bu sektöre öncülük eden girişimcilerin, sergiledikleri liderlik özelliklerinin ve gösterdikleri liderlik tiplerinin neler olduğunu analiz ederek anlamak, tanımlamak ve ortaya koymaktır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, uzay turizmi sektöründe faaliyet gösteren girişimcilerin liderlik özelliklerinin bilimsel yöntemlerle analiz edilerek ortaya çıkarılması ve liderlik alanlarının güçlü ve zayıf yönlerinin neler olduğunun belirlenmesi, yeni girişimcilere bir kılavuzluk görevi sağlayacaktır. Bu durum gelecekteki girişimcilerin liderlik potansiyellerini geliştirmek adına önemli bir rehberlik sunabilir. Araştırma nitel desende yürütülmüş ve verilerin elde edilmesinde doküman analizi tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin içerik analizleri yapılmış ve bulgulardan sonuca ulaşılmıştır. Buna göre; bu araştırma, incelenen girişimcilerin hepsinin belirli bir düzeyde liderlik özelliklerine sahip olduklarını göstermiştir. Bunun yanında girişimcilerdeki bazı liderlik özelliklerinin diğer özelliklere göre daha belirgin bir düzeyde öne çıktığı tespit edilmiştir. Elon Musk'un en öne çıkan liderlik özelliği“vizyon sahibi olma”özelliği iken; Sir Richard Branson ve Jeff Bezos, liderlikte daha çok“bireysel yetenekler”özelliğini yansıtmaktadırlar. Michael Suffredini'nin“takım ruhu ve hedef belirleme”niteliği ön plana çıkarken, Eric Anderson'ın“öngörülü olma”özelliğini daha çok gösterdiği sonucuna varılmıştır. Girişimciler liderlik türü açısından değerlendirildiğinde; Elon Musk'un dönüşümsel liderlik türüne, Sir Richard Branson ve Jeff Bezos'un karizmatik liderliğe, Michael T. Suffredini'nin dağıtımcı liderliğe ve Eric Anderson'ın öğretim liderlik türüne daha yakın olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Girişimcilerin bazı ortak liderlik özellikleri sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri; vizyon sahibi olmak, öngörü ve yenilikçiliğe sahip olmak, finansal yönetim becerisine sahip olmak, cesaret ve risk alabilmek, teknolojiye hâkim olmak, ekip yönetimi, kriz yönetimi, esneklik becerisi ve iletişim becerileri gibi özellikler, girişimcilerin sergiledikleri ortak liderlik özellikleridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to analyze, understand, define and reveal the leadership characteristics and leadership types exhibited by the entrepreneurs operating and leading in the space tourism sector. In line with the purpose of the research, revealing the leadership characteristics of entrepreneurs operating in the space tourism sector by analyzing them with scientific methods and determining the strengths and weaknesses of their leadership areas will serve as a guide for new entrepreneurs. This can provide important guidance to improve the leadership potential of future entrepreneurs. The research was conducted in a qualitative pattern and the document analysis technique was used to obtain the data. Content analysis of the data obtained was made and conclusions were reached from the findings. According to this; This research has shown that all of the entrepreneurs examined have leadership qualities at a certain level. In addition, it has been determined that some leadership characteristics in entrepreneurs stand out more clearly than other characteristics. While Elon Musk's most prominent leadership feature is“having a vision”; Sir Richard Branson and Jeff Bezos reflect more“individual talents”characteristics in leadership. It was concluded that while Michael Suffredini's“team spirit and goal setting”qualities came to the fore, Eric Anderson showed his“predictability”feature more.When entrepreneurs are evaluated in terms of leadership type; It has been concluded that Elon Musk is closer to the transformational leadership type, Sir Richard Branson and Jeff Bezos are closer to charismatic leadership, Michael T. Suffredini is closer to distributed leadership and Eric Anderson is closer to the instructional leadership type.It has been revealed that entrepreneurs exhibit some common leadership characteristics. The most important of these are; Characteristics such as having a vision, having foresight and innovation, having financial management skills, courage and risk taking, mastering technology, team management, crisis management, flexibility skills and communication skills are the common leadership characteristics exhibited by entrepreneurs.