Star rafineri projesinin net bugünkü değer üzerinden değerlendirilmesi: Black Scholes modeli ile incelenmesi
Evaluation of star refinery project on net present value: An examination with black scholes model
  1. Tez No: 869655
  2. Yazar: SEYHUN ABASGULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARZU İMREN KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Star Rafineri Projesi'nin net bugünkü değerini değerlendirmek için Black-Scholes modelini kullanarak kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Proje değerlendirmesi için modelin etkin bir araç olduğunun gösterilmesi amaçlanmaktadır. Finansal yönetim ve karar verme sürecine odaklanan tez, net bugünkü değer kavramının hesaplanması ve yorumlanması üzerinde ayrıntılı bir şekilde durmaktadır. Bu hesaplama, finansal yöneticilere projenin potansiyel getirini belirleme ve risklerini değerlendirme hususunda önemli bilgiler sunmaktadır. Ayrıca Black-Scholes modelinin tarihi, temel prensipleri ve matematiksel açılımı da ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Black-Scholes modelinin geçerlilik koşulları ve varsayımları da detaylı bir şekilde ele alınarak, modelin projeye uygulanabilirliği ve güvenilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis using the Black-Scholes model to assess the net present value of the Star Refinery Project. It is aimed to show that the model is an effective tool for project evaluation. Focusing on financial management and decisionmaking, the thesis elaborates on the calculation and interpretation of the concept of net present value. This calculation provides financial managers with important information in determining the potential return of the project and assessing its risks. In addition, the history, basic principles and mathematical expansion of the Black-Scholes model are examined in detail. The validity conditions and assumptions of the BlackScholes model were also discussed in detail and the applicability and reliability of the model to the project were evaluated.