Egzersize bağlı bronkospazmı olan sporculardakardiyopulmoner performans ve indekslerinindeğerlendirilmesi
Evaluation of cardiopulmonary performance and indexes in athletes with exercise-induced bronchospasm
  1. Tez No: 869667
  2. Yazar: AYSUN ERTUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ YAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Egzersiz ile ilişkili nefes darlığı semptomu olan ve egzersize bağlı bronkospazm tanısı için hava yolu obstrüksiyon kriterlerini karşılayan ve karşılamayan sporcular ile sağlıklı kontrol grupları arasındaki kardiyopulmoner egzersiz testi parametrelerinde ortaya çıkan değişiklikleri karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 2012-2022 yılları arasında kliniğimize efor sırasında veya sonrasında nefes darlığı şikayetiyle müracaat eden 47 sporcunun tıbbi kayıtları retrospektif olarak tarandı. Hastaların solunum fonksiyonları egzersiz testi öncesinde spirometri ile değerlendirildi. Ardından kardiyopulmoner egzersiz testi ile 'breath by breath' yöntemi kullanılarak oksijen alımı ve karbondioksit atılımları hesaplandı. Bruce protokolü ile yapılan kardiyopulmoner egzersiz testi sırasında sporcuların EKG değişiklikleri, kalp hızı ve kan basıncı yanıtları kaydedildi. Egzersiz testinden sonra seri FEV1 ölçümleri ile hava yolu obstrüksiyonu araştırıldı. Bulgular: Semptomu olan sporcuların %38.3' ünde egzersiz sonrasında yapılan spirometri ile bronkokonstriksiyon geliştiği gözlemlendi. Egzersize bağlı bronkospazm tanısı alan ve almayan sporcular arasında kardiyopulmoner egzersiz parametrelerinde istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the changes in cardiopulmonary exercise test parameters between athletes who have exercise-related dyspnea and who meet and do not meet the criteria for airway obstruction for the diagnosis of exercise-induced bronchospasm and healthy control groups. Materials and Methods: In our study, the medical records of 47 athletes who applied to our clinic with complaints of dyspnea during or after exertion between 2012 and 2022 were retrospectively reviewed. The respiratory functions of the patients were evaluated with a spirometer before the exercise test. Then, oxygen uptake and carbon dioxide excretion were calculated using the cardiopulmonary exercise test and the 'breath by breath' method. ECG changes, heart rate and blood pressure responses of the athletes were recorded during the cardiopulmonary exercise test performed with the Bruce protocol. Airway obstruction was investigated by serial FEV1 measurements after the exercise test. Results: It was observed that 38.3% of the athletes with symptoms developed bronchoconstriction with the spirometry performed after exercise. There was no statistically significant difference in cardiopulmonary exercise parameters between athletes who were diagnosed with exercise-induced bronchospasm and those who did not (p > 0.05).