Çocuklarda Rokuronyum, Mivakuryum ve Cisatrakuryum'un sinir-kas kavşağına, entübasyon koşullarına ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of rocuronium, mivacurium, cisatracurium on neuromuscle junction, intubation conditions and haemodynamic parameters in pediatric patients
  1. Tez No: 86968
  2. Yazar: NECİP SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK MEMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Çalışmamızda, yeni non-depolarizan kas gevşeticiler olan rokuronyum, mivakuryum ve cisatrakuryumun, çocuklarda sevofluran anestezisi altında sinir-kas kavşağına, entübasyon koşullarına ve hemodinamik parametrelere etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamız, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi yoloj i ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda, elektif cerrahi girişim uygulanacak, ASA 1-11 sınıfına giren, 1-7 yaşlar arasındaki 60 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kullanılacak kas gevşeticiye göre olgular rastgele seçilmiş 20'şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Tüm olgulara premedikasyon amacıyla 0.015 mg/kg atropin sülfat + 0.06 mg/kg midazolam intramüsküler olarak uygulandı. Monitorizasyonda KAH, OAB ve SpC>2 değerleri kas gevşetici verilmeden önce, kas gevşetici verildikten hemen sonra, entübasyondan hemen sonra, entübasyondan 5 dakika ve 10 dakika sonra ölçülerek kaydedildi. Anestezi indüksiyonu tüm gruplarda; %50 O2 - %50 N20'den oluşan taze gaz akımına eklenen %5 konsantrasyonda sevofluran ile inhalasyon anestezisi olarak yapıldı. İndüksiyon sonrası addüktör pollisis kasının kontrol tekli uyarıya yanıt yüksekliği ve TOF %100 ile kalibre edildi. Hastalara indüksiyonu takiben kas gevşeticiler, gruplara uygun olarak sırasıyla rokuronyum 0.6 mg/kg, mivakuryum 0.2 45mg/kg ve cisatrakuryum 0.1 mg/kg olarak uygulandı. Aynı zamanda TOF-Guard monitöri ile T95, T25, T25-75 ve T70 parametreleri kaydedildi. Endotrakeal entübasyon kalitesi Clarke ve Mirakhur değerlendirme skalası ile yapıldı. Anestezi idamesi %2 sevofluran ile sağlandı. Çalışmada elde ettiğimiz sonuçlara göre; KAH, OAB ve Sp(>2 değerleri karşılaştırıldığında tüm kas gevşetici grupları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Entübasyon skorları karşılaştırıldığında rokuronyum, mivakuryum ve cisatrakuryum grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Kas gevşemesi karşılaştırıldığında; T95 değeri rokuronyum grubunda, mivakuryum ve cisatrakuryum gruplarına göre daha kısa süreli olduğu saptanmıştır. T25 değeri mivakuryum grubunda, diğer gruplara göre anlamlı olarak kısa süreli bulunmuştur. T25-75 değeri mivakuryum grubunda belirgin olarak kısa süreli olduğu görülmüştür. T70 değeri açısından karşılaştırıldığında mivakuryum grubunda rokuronyum ve cisatrakuryum gruplarına göre belirgin olarak kısa saptanmıştır. Cisatrakuryum grubunda uzun süreli olarak saptanmıştır. Sonuç olarak; çocuklarda rokuronyumun, etki başlama zamanının kısa olması, entübasyon kalitesinin yüksek olması ve hemodinamik etkilerinin minimal olması nedeniyle indüksiyonda ve acil durumlarda tercih edilebilecek bir ajan olduğu kanısına vardık. Mivakuryumun klinik etki ve derlenme süresinin kısa olması, entübasyon şartlarının mükemmel olması ve hemodinamik açıdan minimal değişikliğe neden olması dolayısıyla kısa süreli operasyonlarda, cisatrakuryumun klinik etki süresinin uzun ve hemodinamik açıdan stabil olması dolayısıyla uzun süreli operasyonlarda tercih edilebilecek ajan oldukları kanısına varılmıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study our aim was to evaluate the effects of new non-depolarizing muscle relaxants rocuronium, mivacurium and cisatracurium on nerve-muscle junctian, intubation conditions and hemodynamic parameters in pediatric patients under sevoflurane anesthesia. Our study is performed on 60 ASA I-II patients ages ranging between 1-7 years planned for elective surgery in Trakya University Medical Faculty Hospital Operation room. Patients were randomized into 3 groups (n= 20) according to the muscle relaxants planned to be used. All patients received 0.015 mg/kg atropin sulfate + 0.06 mg/kg midazolam intramuscularly for premedication. In monitorization HR, MAP and Sp02 values were recorded before muscle relaxant administration as baseline, immediately after muscle relaxant administration, immediately after intubation, 5 minutes and 10 minutes after intubation. In all groups anesthesia induction was provided with 50 %Ö2 + 50 %N20 with 5% sevoflurane added to fresh gas flow. Period following induction was calibrated with response height of adductor pollices muscle to control single twitch and with TOF 100%. Following induction patients received either of rocuronium 0.6 mg/kg, 47mivacurium 0.2 mg/kg or cisatracurium 0.1 mg/kg. At equal times T95, T25, T25-75 and T70 parameters were recorded with use of TOF-Guard monitöre. Endotracheal intubation quality was evaluated with use of Clarke and Mirakhur evaluation scale. Anesthesia was maintained with 2% sevoflurane. According to our results no significant statistical difference was found between all muscle relaxant groups when HR, MAP, SpC>2 values were compared. In comparison of intubation scores no significant statistical difference was found between rocuronium, mivacurium and cisatracurium groups. In comparison of muscle relaxation T95 values were recorded shorter in rocuronium group than in mivacurium and cisatracurium groups. T25 values was found to be significantly shorter in mivacurium group when compared to the other groups. T25-75 value was also noticed to be significantly short in mivacurium group. In comparison of T70 value between groups it was found to be significantly shorter in mivacurium group than rocuronium and cisatracurium group. This value was found longer in cisatracurium group. As a result we have concluded that rocuronium having short duration of onset, high intubation quality and minimal hemodynamic effects, is the agent to be preferred in induction and emergency states. Short clinical effects and recovery time, perfect intubation conditions and minimal hemodynamic changes make mivacurium the agent to be prefered in short durational operations. Since clinical effect time is long and hemodynamically stabil cisatracurium can be prefered in long durational operations. 48