Elektif sezaryen operasyonlarında sevofluran, isofluran ve halotanın maternal-neonatal etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the maternal and neonatal effects of sevoflurane, isoflurane and halothane for elective cesarean section
  1. Tez No: 86969
  2. Yazar: TURGAY ALPAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN KARAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında elektif sezaryen operasyonu planlanan 90 gebe ve 90 yenidoğan olmak üzere, toplam 180 olguda, volatil anestetikler olan sevofluran, isofluran ve halotanm maternal ve neonatal etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızdaki 90 gebe (A grubu); her grupta 30 olgu bulunan, 3 alt (A-I, A-II, A-IH) gruba ayrıldı. A-I alt grubuna % 1 sevofluran, A-II alt grubuna % 0.75 isofluran ve A-IH alt grubuna % 0.5 halotan verildi. Entübasyon öncesi ve sonrası KAH, SAB ve DAB değerleri ölçülerek kaydedildi. İndüksiyon-doğum ve uterus insizyonu-doğum süreleri saptanıp, kaydedildi. Entübasyon sonrası ve göbek kordonu klemplendikten hemen sonra arteryel kan gazı örnekleri alınarak pH, PO2, PCO2, BE, HCO3“ ve SO2 değerleri saptandı. Anestezinin sonlandınlmasından sonra, spontan göz açma ve ekstübasyon süreleri saptamp, kaydedildi. B grubunu oluşturan 90 yenidoğan ise, annenin aldığı volatil anestetiğe göre B-I, B-II ve B-III alt gruplarına ayrıldı. B grubu olgularda, klempe edilen göbek kordonundan izole bir segment alınarak, umblikal arter ve ven kan gazı analizi ile pH, PO2, PCO2, BE, HCO3”ve SO2 değerleri saptandı. Apgar skorları 1., 5. ve 10. dakikalarda değerlendirilerek, kaydedildi. İndüksiyon- doğum, uterus insizyonu-doğum süreleri ve umblikal arter ve ven pH değerlerinin 1. dakika Apgar skoru ile olan ilişkisi saptandı.61 Bulgular incelendiğinde, A-I, A-II ve A-III grubu olgularda, KAH, SAB ve DAB değerleri, indüksiyon-doğum ve uterus insizyonu-doğum süreleri, arteryel kan gazlan analiz değerleri ile spontan göz açma ve ekstübasyon süreleri arasındaki fark anlamsız bulundu (Tablo IX, X, XI, XII). B grubu olgularda, B-I, B-II ve B-III grupları arasında, umblikal ven ve arter kan gazlan analiz değerleri ile 1. ve 5. dakika Apgar skorlan yönünden anlamlı farklılık saptanmadı (Tablo XIII, XIV, XV). B-I ve B-m gruplan arasında, lO.dakika Apgar skoru değerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.011,Tablo XV). Ancak bu fark, klinik olarak anlamsız kabul edildi. B-I, B-II ve B-m gruplannda, indüksiyon-doğum süreleri ile 1. dakika Apgar skoru arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Uterus insizyonu-doğum süreleri ile 1. dakika Apgar skoru arasındaki ilişki B-I grubunda istatistiksel olarak anlamlı (p=0.006, r= -0.49) bulunurken, B-II ve B-in gruplannda anlamsız olarak saptandı (Tablo XVII). Umblikal arter pH değerleri ile 1. dakika Apgar skoru arasındaki ilişki B-I, B-II ve B-HI grupları arasında anlamsız olarak bulundu. Umblikal ven pH değerleri ile 1. dakika Apgar skoru arasındaki ilişki B-I ve B-II gruplannda anlamsız bulunmasına karşın, B-HI grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.032, r= -0.39, Tablo X\TI). Sonuçlar değerlendirildiğinde; elektif sezaryen operasyonlannda her üç ajanın da maternal ve neonatal etkilerinin minimal olduğu ve ülkemizde yeni kullanıma giren sevofluranın, isofluran ile halotana uygun bir alternatif olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was performed in 90 pregnant women and 90 neonates undergoing elective cesarean operation in Department of Anesthesiology and Reanimation, Trakya University Medical Faculty. The aim of this study was to compare the maternal and neonatal effects of sevofiurane, isoflurane and halothane in cesarean operation. 90 pregnant women (group A) were divided in to three equal subgroups (A-I, A-II, A-IH). Patients in subgroup I (A-I, n=30) were administered 1 % sevofiurane, subgroup II (A-II, n=30) 0.75 % isoflurane and subgroup m (A-IH, n=30) 0.5 % halothane. Heart rate (HR), sistolic arterial pressure (SAP) and diastolic arterial pressure (DAP) were measured and recorded before and immediately after intubation. The duration between anesthesia induction-delivery and uterine incision-delivery were recorded. Maternal arterial blood gas tensions and acid-base values (pH, PO2, PCO2, BE, HCO3“, SO2) were recorded following intubation and after clamping of umblical cord. Spontaneous eye opening and tracheal extubation times were recorded at the end of anesthesia. 90 neonates (group B) were divided into three equal subgroups (B-I, B-II, B-IH) according to the anesthetics used. Blood samples were taken from an isolated segment of umblical cord and umblical artery and vein blood gas tensions and acid-base values (pH, P02, PC02, BE, HCO3”, S02) were recorded. Apgar scores at 1st, 5th and 10th minutes were assessed and recorded. To relation between Apgar scores at 1st63 minute and induction-delivery, uterine incision-delivery intervals, umblical artery and vein pH values was evaluated. HR, SAP, DAP values, induction-delivery and uterine incision-delivery intervals, maternal arterial blood gas tensions and acid-base values, spontaneous eye opening and tracheal extubation times were not significantly different between in A-I, A-H and A-HI groups (Table IX, X, XI, XH). Umblical artery and vein blood gas tensions and acid-base values and Apgar scores at 1st and 5th minutes were not significantly different between in B-I, B-II and B- m groups (Table XIII, XTV, XV). Apgar scores at the 10th minute were statistically different in group B-I and group B-III (p=0.011, Table XV). However this difference was considered insignificant clinically. The relation between induction-delivery intervals and Apgar scores at 1st minute was found to be statistically insignificant in B-I, B-II and B-III groups. The relation between uterine incision-delivery intervals and Apgar scores at 1st minute was found to be statistically significant in B-I group (p=0.006, r= -0.49), however insignificant in B-II and B-III groups (Table XVII). The relation between umblical artery pH values and Apgar scores at 1st minute was found to be statistically insignificant in B-I, B-II and B-III groups. The relation between umblical vein pH values and Apgar scores at 1st minute was found to be statistically insignificant in B-I and B-II groups, however significant in B-III group (p=0.032, r= -0.39, Table XVII). As a result of our study, we conclude that each of the three agents have minumum effects on neonate and mother and sevoflurane which is newly in use is an acceptable alternative to isoflurane and halothane for elective cesarean operation.