Okul öncesi eğitiminde çocuk edebiyatının elementer müzik ve hareket pedagojisi bağlamında incelenmesi ve bir içerik önerisi
A study of children's literature in preschool education in the context of elementary music and movement pedagogy and a content proposal
- Tez No: 869692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM ÜNVER, PROF. DR. BANU ÖZEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Elementer müzik ve hareket pedagojisi, insanların içlerinde var olan yaratıcılığın açığa çıkmasına ortam hazırlayan; temelinde ritim, hareket ve konuşma olan, bütün sanatsal alanları kombine ederek katılımcılara öğrenme, keşfetme, deneme ve yaratma ortamı sunan bir yaklaşımdır. Ayrıca bu pedagoji çocuk edebiyatı ile doğal bir bağlantı kurar çünkü her iki alan, çocukların yaratıcılıklarını, hayal güçlerini ve duygusal ifadelerini destekleyen hikâye anlatımı, ritim ve hareket unsurlarını içerir. Bu çalışmanın amacı, çocuk edebiyatının müzik eğitimindeki rolünü vurgulayarak resimli öykü kitaplarının elementer müzik ve hareket etkinlikleri aracılığıyla yaratıcı ifadeyi, iletişimi ve müzikal öğrenmeyi nasıl geliştirdiğini açıklamaktır. Temel hedefler arasında çocukların hayal gücünü canlandırmak, müzik ve hareket becerilerini geliştirmek, kültürel anlayışı arttırmak, ilgi çekici ve bütünsel öğrenme deneyimleri sağlamak ve süreç odaklı öğrenmeyi teşvik etmek bulunmaktadır. Ayrıca elementer müzik ve hareket etkinliklerine uygun resimli öykü kitaplarının seçilmesi için kriterler sunmaktadır. Araştırmada 36- 72 aylık çocuklara yönelik resimli öykü kitaplarını elementer müzik ve hareket pedagojisi bağlamında incelemek için nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından, 36-72 aylık çocuklar için Türkçe yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş 150 adet resimli öykü kitabı incelenmiş ve bu kitaplar içerisinden, okul öncesinde elementer müzik ve hareket etkinliklerinde kullanımının uygunluğu tespit edilen 10 adet resimli öykü kitabı, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Seçili bu 10 kitap elementer müzik ve hareket pedagojisi kapsamında ele alınmış ve bu 10 kitaba içerik analizi uygulanmıştır. İçerik analizi sonucunda resimli öykü kitaplarının elementer müzik ve hareket pedagojisi ile bağlantı noktaları bulunmuş ve seçili 10 kitaptan okul öncesi eğitimde kullanılmak üzere elementer müzik ve hareket odaklı etkinlikler oluşturulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma, müzik ve hareket etkinliklerinin resimli öykü kitaplarıyla harmanlanmasının, çocukların yalnızca çok yönlü gelişimini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda soyut kavramları somut hâle getirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca bu çalışma, çocukların hayal gücünü harekete geçirerek orijinal eserler üretmelerine alan açmanın önemi, sanatın yaratıcılığı geliştirmedeki kritik rolünü ve okul öncesi ile müzik eğitimcileri arasında disiplinler arası iş birliğinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Elementary music and movement pedagogy is an approach that fosters inherent creativity in people, is based on rhythm, movement and speech, and that combines all artistic fields to provide an environment for participants to learn, explore, experiment and create. Furthermore, this pedagogy has a natural connection with children's literature because both fields include elements of storytelling, rhythm and movement that support children's creativity, imagination and emotional expression. The aim of this study is to explain how picture storybooks enhance creative expression, communication and musical learning through elementary music and movement activities, emphasising the role of children's literature in music education. Key objectives include fostering children's imagination, developing music and movement skills, enhancing cultural understanding, providing engaging and holistic learning experiences, and promoting process-oriented learning. It also provides criteria for selecting picture storybooks appropriate for elementary music and movement activities. In this study, document analysis, one of the qualitative research methods, was used to examine picture storybooks for 36 to 72-month-old children in the context of elementary music and movement pedagogy. The researcher reviewed 150 picture storybooks written in Turkish and translated into Turkish for 36 to 72-month-old children and among these books, 10 picture storybooks which were determined to be appropriate for use in elementary music and movement activities in preschool, constituted the sample of the study. These 10 selected books were handled within the scope of elementary music and movement pedagogy and content analysis was applied to these 10 books. As a result of the content analysis, the connection points of the picture storybooks with elementary music and movement pedagogy were found and elementary music and movement-oriented activities were created from the selected 10 books to be used in preschool education. In conclusion, this study reveals that combining music and movement activities with picture storybooks not only supports children's multidimensional development but also makes abstract concepts concrete. Additionally, this study emphasised the importance of creating space for children to produce original works by triggering their imagination, the critical role of art in developing creativity, and the importance of interdisciplinary collaboration between preschool and music educators.