Kuşaklar bağlamında fijital pazarlamanın bilinirliği
The awareness of phygital marketing in the context of generations
  1. Tez No: 869691
  2. Yazar: EMRE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dijital pazarlamanın yükselişi, işletmeleri yeni ve yenilikçi pazarlama teknikleri geliştirmeye teşvik etmektedir. Bu bağlamda, öne çıkan yaklaşım fiziksel ve dijital pazarlama öğelerini harmanlayan fijital pazarlama olmaktadır. Fijital pazarlamanın bileşenleri, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) tir. Bu çalışma, X, Y ve Z kuşaklarının AR ve VR uygulamalarına ilişkin bilinirliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, yarı yapılandırılmış nitel sorular ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde Voyant Tools programı kullanılmıştır. X, Y ve Z kuşakları katılımcılarının AR ve VR tabanlı pazarlama tekniklerine yönelik bilgi düzeyleri farklılık göstermektedir. Y ve Z kuşağı en bilgili kuşak iken, X kuşağı en az bilgi ve ilgiye sahiptir. Çoğu katılımcı, AR ve VR uygulamalarının ürün ve hizmetlerin pazarlamasını geliştirecek potansiyele sahip olduğuna inanmaktadır. Katılımcılar, uygulamaların görsellik ve interaktiflik açısından alışveriş deneyimini zenginleştirebileceğini düşünmektedir. Ancak, katılımcılar uygulamaların kişisel verilerin güvenliğini tehdit edebileceğinden de endişe duymaktadır. Bulgular, AR ve VR uygulamalarının pazarlamada güçlü araçlar olabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The rise of digital marketing leads businesses to develop new and innovative marketing techniques. In this context, the prominent approach is phygital marketing, which blends physical and digital marketing elements. The components of phygital marketing are augmented reality (AR) and virtual reality (VR). This study aims to investigate the awareness of Generations X, Y and Z regarding AR and VR applications. In the study, data were collected with semi-structured qualitative questions. Voyant Tools programme was used to analyse the data. The knowledge levels of X, Y and Z generations participants towards AR and VR based marketing techniques differ. Generations Y and Z are the most knowledgeable generation, while Generation X has the least knowledge and interest. Most participants believe that AR and VR applications have the potential to improve the marketing of products and services. Participants think that the applications can enrich the shopping experience in terms of visuality and interactivity. However, participants were also concerned that the applications could threaten the security of personal data. The findings suggest that AR and VR applications can be powerful tools in marketing.