Perkütan nefrolitotomi yapılan erişkin hastalarda işlem öncesi bakılan sistemik immun inflamasyon indeksinin operasyon sonuçlarıyla ilişkisi
The relationship of the systemic immune inflammation index examined before the procedure with the results of the operation in adult patients who underwent percutaneous nephrolithotomy
- Tez No: 869715
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATİLLA ARIDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Perkütan Nefrolitotomi(PNL) yapılan erişkin hastalarda işlem öncesi bakılan sistemik immun inflamasyon indeksinin operasyon sonuçlarıyla ilişkisinin değerlendirilmesi Gereç ve yöntem: Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2018- Ekim 2023 arasında PNL yapılan 824 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışma kapsamına 18 yaşından küçük olanlar, böbrek anomalisi bulunanlar ve preoperatif veya postoperatif verileri hastane görüntü arşivleme ve veri sisteminde eksik olanlar alınmadı. Hastalar cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi ve Guy Taş Skorlama Sistemi'ne(GSS) göre 4 ana başlıkta gruplandırıldı. Bu hastaların operasyon öncesi bakılan sistemik immun inflamasyon indeksi(SII) değerinin taşsızlık durumu, kan transfüzyon ihtiyacı ve taburculuk süresi gibi operasyon sonuçlarıyla ilişkisi gruplar içerisinde ve gruplardan bağımsız olarak değerlendirildi. Bulgular: Grupların kendi içinde median SII değeri hesaplandı. Cinsiyet, VKİ, GSS gruplarında SII median değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ancak yaş grubunda >79 yaş alt grubunda diğer yaş alt gruplarına göre SII median değerinin istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek olduğu(median SII=878) saptandı(p=0,01). SII'nin median değeri üzerinden operasyon sonuçları değerlendirildiğinde kadınlarda kan transfüzyon ihtiyacı olanların SII değerinin olmayanlara göre daha yüksek olduğu saptandı(median SII =726) (p=0,02). Yaş grubunda median SII ve rezidü değerlendirmesinde >79 yaş alt grubunda CIRF olanların, SF olanlara göre istatistik anlamlı olarak daha yüksek SII değerine sahip oldukları(median SII= 1952) saptandı (p=0,001). Yaş grubunda median SII ve kan transfüzyonu ihtiyacı değerlendirmesinde tüm alt gruplarda kan transfüzyonu ihtiyacı olanların, olmayanlara göre istatistik anlamlı olarak daha yüksek SII değerine sahip oldukları saptandı (p=0,0001). Vücut kitle indeksi grubunda median SII ile kan transfüzyon ihtiyacı değerlendirmesinde obez hasta grubunu temsil eden dördüncü grupta SII yüksek olan hastaların kan transfüzyon ihtiyacının daha yüksek oranda olduğu ve bunun istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görüldü (median SII=986) (p=0,001). Guy'ın Taş Skorlaması(GSS) grubunda median SII ile kan transfüzyon ihtiyacı değerlendirmesinde GSS 4 grubundaki hastalarda daha yüksek SII değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı daha yüksek kan transfüzyonu ihtiyacı olduğu saptandı (median SII=739) (p=0,0001). Tüm hastaların ortalama taburculuk süresi 3.9±1.3(1-14) gün idi. Taburculuk süresi ile sadece GSS grubunda istatistik anlamlı ilişki saptandı. GSS derecesi arttıkça taburculuk süresi de istatistik anlamlı olarak artmaktadır (p=0,005). Kesin değer(cut off value) analiziyle yapılan incelemede sadece yaş ana grubunda istatistiksel anlamlı sonuç elde edildi. Hastanın SII değeri > 820.5 ise % 79.7 (%95 GA 0.73-0.86) olasılıkla, %75 sensivite, % 73.3 spesifite ile yaş grubunun >79 üzerindedir. Kesin değer hesaplamasına göre yapılan operasyon sonuçları değerlendirmesinde SII değeri düşük olanlarda SF oranının daha yüksek (%75); kan transfüzyon ihtiyacının daha az olduğu (%93,7) ve bunun istatistiksel anlamlı olduğu görüldü(p=0,015/p=0,006). SII indeksini gruplandırma yapmadan operasyon sonuçları ile karşılaştığında rezidü grubu ile SII değeri arasında istatistik anlamlı bir ilişki saptanmadı(p=0,400). Kan transfüzyon ihtiyacı olanların, kan transfüzyon ihtiyacı olmayanlara göre SII ortanca değerinin istatistik anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı (median SII=736) (p=0,001). Sonuç: PNL operasyonunda SII skorlaması kullanımı komplikasyonu öngörmede ve yönetmede etkili olabilir. Kan sayımı ile basitçe hesaplanabilen bir formül olan SII, PNL'de yeni bir inflamasyon belirteci olarak ucuz ve kolay erişilebilir olması nedeniyle kullanılabilir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the relationship between the preoperative systemic immune-inflammation index and the surgical outcomes in adult patients undergoing Percutaneous Nephrolithotomy (PNL). Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 824 patients who underwent PNL between January 2018 and October 2023 at the Department of Urology, Çukurova University Faculty of Medicine. Patients under the age of 18, those with kidney anomalies, and those with incomplete preoperative or postoperative data in the hospital's picture archiving and communication system were excluded from the study. Patients were grouped based on gender, age, body mass index, and the Guy's Stone Score (GSS). The relationship between the preoperative systemic immune-inflammation index (SII) and surgical outcomes such as stone-free status, need for blood transfusion, and length of hospital stay was evaluated within these groups Results : The median SII value was calculated within each group. No statistically significant relationship was found in the median SII values among the gender, BMI, and GSS groups. However, in the age group, the median SII value in the >79 years subgroup was found to be statistically significantly higher compared to other age subgroups (median SII=878) (p=0.01). When evaluating the surgical outcomes based on the median SII value, it was found that females requiring blood transfusion had a higher median SII value compared to those not requiring transfusion (median SII=726) (p=0.02). In the age group, during the evaluation of median SII and residual assessment, it was found that in the >79 years subgroup, those with CIRF had a statistically significantly higher SII value compared to those who were SF (median SII=1952) (p=0.001). In the evaluation of median SII and the need for blood transfusion within the age group, it was found that in all subgroups, those requiring blood transfusion had statistically significantly higher SII values compared to those not requiring transfusion (p=0.0001). In the BMI group, in the evaluation of median SII and the need for blood transfusion, it was observed that in the fourth group, representing the obese patient group, those with high SII had a higher need for blood transfusion, which was statistically significant (median SII=986) (p=0.001). In the GSS group, in the evaluation of median SII and the need for blood transfusion, it was found that patients in the GSS 4 group had a statistically significantly higher need for blood transfusion at higher SII values (median SII=739) (p=0.0001). The average discharge duration for all patients was 3.9±1.3 (1-14) days. A statistically significant relationship was found only in the GSS group concerning the discharge duration. As the GSS degree increased, the discharge duration also increased statistically significantly (p=0.005). In the analysis conducted with the cutoff value, a statistically significant result was obtained only in the age main group. If the patient's SII value was >820.5, it was found with a 79.7% probability (95% CI 0.73-0.86), 75% sensitivity, and 73.3% specificity that the age group was >79. In the evaluation of surgical outcomes based on the cutoff value calculation, it was found that those with lower SII values had a higher SF rate (75%); a lower need for blood transfusion (93.7%), which was statistically significant (p=0.015/p=0.006).