Konut ve çatılı ı̇şyeri kiralarında kira bedelinin belirlenmesinde süreler
Periods for the determination of the rent in residential and roofed workplace rent
- Tez No: 869714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gerçek ve tüzel kişiler, ihtiyaçları doğrultusunda sahip olmadıkları tanışır ve taşınmaz şeylere yönelik gereksinimlerini karşılamak üzere satın alma veya kiralama yolunu tercih etmektedirler. Konut, kişilerin barınma ve yaşamsal faaliyetlerini devam ettirdikleri, işyeri ise iktisadi ve mesleki faaliyetlerini yürüttükleri yerdir. Kişiler belirtilen bu faaliyetlerini yürütmek için satın almaya göre ekonomik açıdan daha avantajlı olabileceğinden daha çok kiralama yolunu tercih etmektedir. Kira sözleşmesinin kurulabilmesi için gerekli olan objektif esas unsurlardan biri de kira bedelidir. Kira ilişkisi bağlamındaki bu süreçte taraflar bedel hususunda anlaşmamaları halinde kira bedelinin yeniden belirlenmesi mahkemeden talep edebilir. Çalışmamızda da konut ve çatılı işyeri kiralarında kira bedelinin belirlenmesi ve buna ilişkin süreler tarihsel bir süreç ile birlikte incelenmiştir. Kiraya veren tarafa göre, ekonomik ve pazarlık açısından daha zayıf konumda olduğu kabul edilen kiracıyı kanun koruyucu özel olarak korumuştur. Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen salgın hastalıklar, bölgesel ve küresel savaşlar, iktisadi değişimler, Türk Lirasının değer kaybetmesi ve fahiş fiyat artışları neticesinde kira bedeli sorununu daha da tetiklenmiştir. Bununla birlikte bir takım geçici önlem ve sınırlamalar getirilmiştir. Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri hariç olmak üzere üç ana bölümde incelenmiştir. İlk bölümde kira sözleşmelerine ilişkin genel bilgiler, ikinci bölümde Türk Hukukunda konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde kira bedelinin tespiti ve süreler, üçüncü bölümde ise kira bedelinin belirlenmesi için dava açma süresi ve bu sürelerin etkisi ile karşılaşılan sorunlar güncel yargı kararları ile desteklenerek incelenmiştir. Bu açıklamalar ışığında işbu çalışmanın amacı, konut ve çatılı işyeri kiraları bakımından kira bedeline yönelik uyuşmazlıklarda sürecin ne şekilde yürüdüğünün teorik ve uygulamaya yönelik olarak açıklığa kavuşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Real and legal persons prefer to purchase or lease to meet their needs for the things they do not meet and immovable things they do not own that align with their needs. A dwelling is where people continue their accommodation and vital activities, and a workplace is where they carry out their economic and professional activities. In order to carry out these activities, people prefer the rental method as it may be more economically advantageous than purchasing. Rental price is an essential element in establishing a lease agreement. In the context of the lease relationship, if the parties do not agree on the price, they may request the court to redetermine the rental price. In our study, the determination of the rental price in residential and roofed workplace leases and the related periods are examined together with a historical process. The law has specially protected the lessee, who is accepted to be in a weaker position in terms of economic and bargaining compared to the lessor. As a result of epidemics, regional and global wars, economic changes, depreciation of the Turkish Lira and exorbitant price increases affecting our country and the world, the problem of rental prices has been further triggered. However, a number of temporary measures and limitations have been introduced. Our study is analyzed in three main sections, excluding the introduction and conclusion sections. In the first part, general information on lease agreements, in the second part, the determination of the rental price and the periods in the residential and roofed workplace lease agreements in Turkish Law, in the third part, the period of filing a lawsuit for the determination of the rental price and the problems encountered with the effect of these periods are examined by supporting the current judicial decisions. In light of these explanations, this study aims to clarify the theoretical and practical aspects of the process in disputes regarding the rental price in terms of residential and roofed workplace leases.