Romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus, ailesel akdeniz ateşi ve ankilozan spontilit tanısı olan gebelerde kronik hastalık anemisinin gebelik prognozuna etkisi
The effect of anemia of chronic disease on pregnancy prognosis in pregnant patients with rheumatoid arthritis, systemic lupus erythematosus, familial mediterranean fever and ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 869770
  2. Yazar: ELİF ÜNAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Sistemik lupus eritematozus, ailesel akdeniz ateşi, ankilozan spondilit ve romatoid artrit tanısı olan ve kronik hastalık anemisi olan gebelerde aneminin gebelik prognozuna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne başvuran SLE, FMF, AS, RA tanılı gebeler demografik ve laboratuvar değerleri açısından incelenmiştir. Hastalarda preterm doğum, intrauterin gelişme geriliği, transfüzyon ihtiyacı, düşük doğum ağırlığı, normal vajinal doğum ve sezaryen doğum durumları incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza toplam 138 gebe hasta dahil edildi. Bu hastaların 72 tanesinde FMF, 22 tanesinde SLE, 28 tanesinde AS ve 16 tanesinde RA tanısı bulunmaktaydı. Bu hastaların 61 tanesine anemi eşlik etmekteydi. Gebelik öncesi hemoglobin değeri ortalama olarak 12.8 g/dL, üçüncü trimester ortalama hemoglobin değeri 12.1 g/dL idi. 18 hastada intrauterin büyüme geriliği (%13), 8 hastada hipertansiyon (%5.8), 8 hastada da gestasyonel diyabet (%5.8) gebeliğe eşlik etmekteydi. Toplam 138 hastadan 1'inde hastanın isteğine bağlı olarak gebelik terminasyonu gerçekleşti. Geri kalan 137 doğumdan 22 tanesi (%16.1) preterm doğum olarak sonuçlandı. Ortalama doğum haftası 38 hafta olarak sonuçlandı. Bu doğumlardan sonuçlanan 16 bebekte (%11.8) düşük doğum ağırlığı olduğu saptandı. Doğum kilosu ortalama olarak 3155 gram olarak sonuçlandı. 2 hastada intrauterin exitus (%1.4), 2 hastada fetal aritmi (%1.4) saptandı. 137 doğumun 93 tanesi (%67.9) sezaryen doğum olarak gerçekleşti. 3 hastada (%2.2) doğum sonrasında yoğun bakımda takip edilme ihtiyacı gelişti. 8 hastada (%5.8) anemiye bağlı olarak eritrosit süspansiyonu transfüzyonu ihtiyacı olduğu görüldü. Sonuç: Sistemik lupus eritematozus, ailesel akdeniz ateşi, ankilozan spondilit ve romatoid artrit tanılı gebelerde anemi ile ilişkili olarak gebelik sonlanımları incelendiğinde, anemi ile herhangi bir gebelik komplikasyonunun anlamlı ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to investigate the impact of anemia of chronic disease on pregnancy outcomes in pregnant women diagnosed with systemic lupus erythematosus, familial Mediterranean fever, ankylosing spondylitis, and rheumatoid arthritis. Material and Methods: Pregnant women diagnosed with SLE, FMF, AS, and RA who presented to Ankara Bilkent City Hospital were examined in terms of demographic and laboratory values. Pregnancy outcomes, including preterm birth, intrauterine growth restriction, transfusion requirement, low birth weight, normal vaginal delivery, and cesarean section, were investigated in these patients. Results: A total of 138 pregnant patients were included in our study. Of these patients, 72 had FMF, 22 had SLE, 28 had AS, and 16 had RA. Anemia was present in 61 of these patients. The average pre-pregnancy hemoglobin level was 12.8 g/dL, and the average hemoglobin level in the third trimester was 12.1 g/dL. In 18 patients intrauterine growth restriction (13%), in 8 patients hypertension (5.8%), and in 8 patients gestational diabetes (5.8%) were present during pregnancy. Among the total of 138 patients, termination of pregnancy was performed at the patient's request in one case. Of the remaining 137 deliveries, 22 (16.1%) resulted in preterm birth, with an average gestational age of 38 weeks. Low birth weight was observed in 16 babies (11.8%), with an average birth weight of 3155 grams. In 2 patients, intrauterine fetal demise (1.4%), and in 2 patients, fetal arrhythmia (1.4%) were detected. Of the 137 deliveries, 93 (67.9%) were cesarean sections. Intensive care follow-up was required for 3 patients (2.2%) after childbirth. Eight patients (5.8%) required erythrocyte suspension transfusion due to anemia. Conclusion: When pregnancy outcomes associated with anemia were examined in pregnant women diagnosed with systemic lupus erythematosus, familial Mediterranean fever, ankylosing spondylitis, and rheumatoid arthritis, no significant association between anemia and any pregnancy complication was found.