The effects of humor-integrated pedagogical instruction in English language classrooms: Attitudes of students at tertiary level
İngı̇lı̇zce sınıflarında mı̇zah temelli pedagojı̇k eğı̇tı̇mı̇n etkı̇lerı̇: Yükseköğretı̇m öğrencı̇lerı̇nı̇n tutumları
- Tez No: 869771
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yabancı dil öğrenmeye yönelik yöntem, strateji ve uygulamaların geliştirilmesi, dil edinimini etkileyen bir dizi değişkenin araştırılmasını mümkün kılmıştır. Bu gelişme, duyuşsal filtrenin azaltılması ve öğrenciler için eğlenceli bir öğrenme atmosferi yaratılması konusunda önemli bulgular sunmaktadır. Araştırmalar, bu tür bir eğitim ortamının öğrencilerin dili öğrenmeye odaklanmalarına, bilgiyi daha verimli bir şekilde özümsemelerine ve dili edinme sürecinde daha başarılı olmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Literatür, mizahın öğrencileri rahatlatma ve bilgiyi daha etkili bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olma konusundaki potansiyel faydalarına işaret etmektedir. Ancak bu bağlamda özellikle dil öğretimi alanında yapılan deneysel çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Özellikle, yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğretimi ve öğrenimi bağlamında mizahın rolü üzerine yok denecek kadar az bilimsel araştırma yapılmıştır. Başka bir deyişle, mizah üzerine yapılan çalışmalar pratik uygulamalara değil teoriye dayandığından, bu araştırmada mizahla bütünleştirilmiş bir öğretim aracı oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Bu yüksek lisans tezi, EFL sınıflarında mizahla bütünleştirilmiş öğretimin sistematik bir uygulamasını deneysel bir perspektiften araştıran nadir çalışmalardan birini temsil etmektedir. Özellikle, üniversite düzeyindeki öğrencilerin EFL öğretiminde mizahın rolü hakkındaki tutumlarını ve kaygılarını ve mizahi uygulamaların altında yatan nedenleri ayrıntılı olarak incelemektedir. Çalışma, hem nitel hem de nicel veri toplama yöntemlerini kullanan karma yöntemli bir araştırma tasarımı olarak tasarlanmıştır. Bu çalışmaya 36 İngilizce hazırlık programı öğrencisi katılmıştır. Bu araştırmanın verileri anketler ve açık uçlu sorular aracılığıyla elde edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, üniversite düzeyindeki İngilizce öğrencilerinin genellikle mizahın EFL öğretimindeki rollerine ilişkin olumlu bir görüşe sahip olduklarını ve bu konuda genel bir fikir birliği içinde olduklarını göstermektedir. Çalışmaya katılanlar, mizahın öğrencilerin duyuşsal ve bilişsel gelişimlerine olumlu katkılar sağlayabileceğine ve bu bağlamda öğretmen-öğrenci ilişkileri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğine inanmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, EFL öğretiminde mizahın potansiyelini doğrularken, aynı zamanda EFL öğretiminde mizahın nasıl etkili bir şekilde kullanılacağına dair öneriler için deneysel kanıtlar sunmaktadır. Elde edilen iç görüler, mizahın öğretmen eğitimi müfredatına dâhil edilmesinin ve EFL sınıflarında mizahın etkili entegrasyonunun desteklenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of methods, strategies, and practices for learning foreign languages has made it possible to investigate a range of variables influencing language acquisition. This development represents significant findings in reducing the affective filter and creating an enjoyable learning atmosphere for students. Studies indicate that this kind of educational setting helps learners concentrate on learning the language, assimilate knowledge more efficiently, and succeed more in the process of acquiring the language. Literature points to the potential benefits of humor in putting learners at ease and helping them learn information more effectively. However, in this context, the number of empirical studies carried out especially in the field of language teaching is quite limited. In particular, there has been negligible scholarly research on the role of humor in the context of teaching and learning English as a foreign language (EFL). In other words, since the studies on humor are based on theory, not practical applications, there was a need to create a humor-integrated teaching tool in this research. This master's thesis represents one of the rare studies that investigates a systematic application of humor-integrated teaching in EFL classrooms from an empirical perspective. In particular, it examines in detail university-level students' attitudes and concerns about the role of humor in EFL teaching and the underlying reasons for humorous practices. The study was designed as a mixed-methods research design that utilizes both qualitative and quantitative data collection methods. A sample 36 English preparatory program students participated in this study. The data for this research were obtained through questionnaires and open-ended questions. The findings of this study show that university-level English language students generally have a positive view of the roles of humor in teaching EFL and are in general agreement on this issue. Participants in the study believe that humor can make positive contributions to the affective and cognitive development of students and that it can have a positive impact on teacher-student relations in this context. The results of this research confirm the potential of humor in teaching EFL, while also providing empirical evidence for recommendations on how to use humor effectively in teaching EFL. The insights obtained highlight the importance of incorporating humor into the teacher education curriculum and supporting the effective integration of humor in EFL classrooms.