Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarında serum tweak proteindüzeyinin hastalık klinik özellikleri ile korelasyonunun araştırılması
Investigation of the correlation between serum tweak proteinlevels and clinical features of the disease in patients with Familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 871458
  2. Yazar: AYŞE BERNA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL MARAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: TWEAK yolağının multiple skleroz (MS), romatoid artrit (RA) , sistemik skleroz (SSc) ve sistemik lupus eritematozus (SLE) gibi çeşitli otoimmun ve kronik inflamatuvar hastalıkların patogenezinde düzenleyici bir rol aldığı bilinmektedir. Bu hastalıkların tanılarının konulmasında ve hastalık aktivitelerinin takip edilmesinde, hatta tedavi aşamasında kullanılabilirliği araştırılmaktadır. Literatür taramalarımızda AAA hastalarında TWEAK protein seviyeleri ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çalışma görülememiştir. Bu sebeple yapmayı hedeflediğimiz çalışmanın amacı ailesel akdeniz ateşi hastalarında serum TWEAK proteini düzeyine bakarak ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak hastalık taramasında ve takibindeki yerini belirlemek, hastalık aktivitesi ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi, 2 Numaralı Klinik Araştırmalar Etik Kurul Başkanlığı tarafından, E2-23-4362 numaralı karar numarası ile 19/07/2023 tarihinde onaylanmıştır. Çalışmamıza Ağustos 2023- Aralık 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Romatoloji ve İç Hastalıkları kliniklerinde ayaktan ve yatarak takip edilen 18 yaşından büyük erişkin Ailesel Akdeniz Ateşi hastaları ve 18 yaşından büyük Ailesel Akdeniz Ateşi tanısı olmayan, otoimmün hastalık tanısı olmayan, malignite tanısı olmayan, aktif tromboembolitik hastalığı olmayan ve tromboz öyküsü bulunmayan, aktif enfeksiyonu olmayan, kronik böbrek hastalığı olmayan, gebe olmayan ve çalışmamızdaki Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarına benzer yaş ve cinsiyet oranında sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastane bilgi sisteminde hastaların kayıtlarına ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastalar ve gönüllülere, çalışma hakkında bilgilendirme yapılmış ve çalışmaya katılmadan önce onam formu imzalatılmıştır. Çalışma, Helsinki Bildirgesi'ne uygun şekilde yürütülmüştür. Bulgular: Çalışmada 64 Ailesel Akdeniz Ateşi hastası ve 60 sağlıklı gönüllü değerlendirildi. Ailesel Akdeniz Ateşi hastaları ve sağlıklı kontrol grubu arasında yaş yönünden anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Cinsiyet dağılımında da anlamlı farklılık gözlenmedi. CRP değerleri hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Serum TWEAK protein düzeyleri ise Ailesel Akdeniz Ateşi hastaları ve sağlık kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık gösterdi; Ailesel Akdeniz Ateşi hastalarında TWEAK proteini düzeyi kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Korelasyon analizi ile elde edilen sonuçlara göre, serum TWEAK seviyesi ile yaş arasında pozitif korelasyon, TWEAK düzeyi ile ISSF skoru arasında pozitif korelasyon saptandı. TWEAK proteini ile diğer biyokimyasal parametreler arasında ise anlamlı korelasyonlar bulunmadı. Receiver Operating Curve analizi, TWEAK protein düzeyinin AAA hastalarını kontrol grubundan ayırmada belirli bir başarı gösterdiğini ortaya koydu. Sonuç: Bu araştırmanın bulguları, Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) hastalarında TWEAK proteininin potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği düşüncesini desteklemektedir. Çalışma aynı zamanda, AAA hastalarında ISSF skoru ile TWEAK düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Bu durum, TWEAK proteininin hastalık şiddetini değerlendirmede potansiyel bir gösterge olabileceğini düşündürmektedir. ROC analizi sonuçlarına göre, serum TWEAK protein düzeyinin hastalığı ayırmada başarısının istatistiksel olarak anlamlı olması, TWEAK proteininin tarama testi kullanılabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The regulatory role of the TWEAK pathway in the pathogenesis of various autoimmune and chronic inflammatory diseases such as multiple sclerosis (MS), rheumatoid arthritis (RA), systemic sclerosis (SSc), and systemic lupus erythematosus (SLE) is well-established. Its potential utility in the diagnosis, monitoring, and even treatment of these diseases is under investigation. Our literature review did not reveal any studies that investigate the relationship between TWEAK protein levels and disease activity in patients with Familial Mediterranean Fever. Therefore, the aim of our proposed study is to determine the role of serum TWEAK protein levels in the diagnosis and monitoring of FMF by comparing them with a healthy control group and evaluating the correlation with disease activity. Methods: This study has been approved by the Ethics Committee for Clinical Research, Health Sciences University Ankara City Hospital, with decision number E2-23-4362 on July 19, 2023. The study includes adult FMF patients aged 18 and above, both outpatient and inpatient, followed in the Rheumatology and Internal Medicine clinics of Ankara City Hospital, from August 2023 to December 2023. A control group comprising healthy volunteers, aged 18 and above, without a diagnosis of FMF or any autoimmune, malignancy, active thromboembolic disease, thrombosis history, active infection, chronic kidney disease, or pregnancy, and matched for age and gender with the FMF patients in the study, is also included. Patients whose records cannot be accessed in the hospital information system are excluded from the study. Informed consent is obtained from all participants before their inclusion in the study, and the study is conducted in accordance with the Helsinki Declaration. Results: A total of 64 FMF patients and 60 healthy volunteers are evaluated in the study. There is no significant difference in age between FMF patients and the healthy control group, and gender distribution also shows no significant difference. CRP values are found to be statistically significant in the patient group. Serum TWEAK protein levels, on the other hand, exhibit a significant difference between FMF patients and the health control group, with higher levels in FMF patients compared to the control group. Correlation analysis reveals a positive correlation between serum TWEAK levels and age, as well as a positive correlation between TWEAK levels and ISSF score. No significant correlations are found with other biochemical parameters. Receiver Operating Curve analysis demonstrates a certain success of TWEAK protein levels in distinguishing FMF patients from the control group. Conclusion: The findings of this study support the potential use of TWEAK protein as a biomarker in Familial Mediterranean Fever (FMF) patients. The study also indicates a statistically significant correlation between ISSF score and TWEAK levels in FMF patients, suggesting the potential of TWEAK protein as an indicator of disease severity. According to the results of the ROC analysis, the statistically significant success of serum TWEAK protein levels in discriminating the disease supports the potential use of TWEAK protein as a screening test.