Serum zonulin düzeylerinin ileus hastalarının tanı ve prognozunu öngörmedeki faydasının değerlendirmesi
Evaluation of the usefulness of serum zonulin levels in predicting the diagnosis and prognosis of ileus patients
- Tez No: 869772
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: İleus, bağırsak lümeninin içten veya dıştan kısmen veya tamamen engellenmesi veya elektrolit bozuklukları, postoperatif dönem yapışıklar, maligniteler, fıtıklar gibi nedenlerle; bağırsak içeriğinin ilerlememesi, kısmi veya tam tıkanıklık durumunu ifade eder. İleus, hastane başvurularında morbidite ve mortalitenin önemli bir sebebidir. Bu sebeple erken tanı ve tedavi gerektiren önemli bir sağlık sorunudur. İleus durumunda, bağırsak bariyer fonksiyonunda bozulma gözlemlenir. Zonulin, bağırsak geçirgenliğini değerlendirmek için kullanılan bir göstergedir. Biz de karın ağrısı şikayetiyle acil servise başvuran ve ileus tanısı konulan hastalarda saptanan serum zonulin düzeylerinin, ileus tanısını ve prognozunu öngörmedeki faydasını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak yapılan çalışmada; 01 Eylül 2023 – 30 Aralık 2023 tarihleri arasında hastanemizin acil servisine başvurarak ileus tanısı alan hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun serum zonulin düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 118 katılımcı dahil edildi; 66 (%55,9) erkek ve 52 (%44,1) kadındı. 58 katılımcı (% 49,1) ileus tanısı nedeniyle hasta grubuna, 60 katılımcı (%50,8) da sağlıklı kontrol grubuna alındı. Hasta grubunun yaş ortalaması (64,5), kontrol grubunun yaş ortalamasından (31,9) anlamlı olarak daha yüksekti. Cinsiyet dağılımları hem hasta hem de kontrol gruplarında benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Ileus refers to the partial or complete obstruction of the intestinal lumen from internal or external causes such as electrolyte imbalances, postoperative adhesions, malignancies, or hernias; resulting in the stagnation of intestinal contents, presenting as partial or complete blockage. Ileus is a significant cause of morbidity and mortality in hospital admissions. Therefore, it is a critical health issue requiring early diagnosis and treatment. In cases of ileus, impairment in intestinal barrier function is observed. Zonulin serves as an indicator for assessing intestinal permeability. We aimed to investigate the utility of serum zonulin levels in predicting the diagnosis and prognosis of ileus in patients presenting to the emergency department with complaints of abdominal pain and diagnosed with ileus. Materials and Methods: In this prospective observational study, serum zonulin levels of patients diagnosed with ileus who presented to our hospital's emergency department between September 1, 2023, and December 30, 2023, were compared with those of a healthy control group. Results: A total of 118 participants were included in the study; 66 (55.9%) were male and 52 (44.1%) were female. 58 participants (49.1%) were included in the patient group due to a diagnosis of ileus, while 60 participants (50.8%) were included in the healthy control group. The mean age of the patient group (64.5) was significantly higher than that of the control group (31.9). Gender distributions were similar in both patient and control groups.