Avrupa patent sisteminde bilgisayar uygulamalı buluşların patentlenebilirliği
Patentability of computer applied inventions in the European patent system
  1. Tez No: 869798
  2. Yazar: MAHMUT ESAD ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Avrupa Patent Sisteminde Bilgisayar Uygulamalı Buluşların Patentlenebilirliği başlıklı bu çalışma Ankara Yıldırım Beyazıt Ünversistesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı Doktora Programı kapsamında bir doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 05.10.1973 tarihinde kabul edilen Avrupa Patentlerinin Verilmesi ile İlgili Antlaşma'ya taraftır. Bu bağlamda, Avrupa Patentlerinin Verilmesi ile İlgili Antlaşma'nın uygulayıcısı olan Avrupa Patent Ofisi içtihat ve uygulamaları Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından dikkate alınmaktadır. Avrupa patent sisteminde, bilgisayar programı içeren bir buluşun patentlenebilmesi için ilk koşul, istemin teknik karakter içermesidir. Teknik bir karaktere sahip olmak ve dolayısıyla patentlenebilirlik dışında bırakılmamak için, bir bilgisayar programı bilgisayarda çalıştırıldığında ileri bir teknik etki göstermelidir. Bu tez, Avrupa Patent Ofisi tarafından bilgisayar uygulamalı buluşlarda teknik karakterin değerlendirilmesi sırasında aranılan şartları ve kullanılan ölçütlerü incelenmektedir. Bu doğrultuda çalışmada patent hukuku teorisi, patent hukuku ile ilgili tarihsel gelişmelere yer verilmiş ve Avrupa Patent Ofisi kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study titled 'Patentability of Computer Applied Inventions in the European Patent System' was prepared as a Ph. D. Dissertation under the Ph. D. Programme of Ankara Yıldırım Beyazıt University, Graduate School of Social Sciences, Department of Private Law. The Republic of Turkey is a contracting state to the Convention on the Grant of European Patents adopted on 05.10.1973. In this respect, the case law and practices of the European Patent Office, which is the implementer of the Convention on the Grant of European Patents, are taken into account by the Turkish Patent and Trademark Office. In the European patent system, the first condition for patenting an invention including a computer programme is that the claim has a technical character. This dissertation examines the requirements and criteria used by the European Patent Office in the assessment of the technical character of computer-implemented inventions. In this respect, the theory of patent law, historical developments related to patent law and the decisions of the European Patent Office are discussed.