Evaluation of the efficacy of an emergency English preparatory program using the CIPP model: A university case study
Bir acil İngilizce hazırlık programının etkinliğinin CIPP modeli kullanılarak değerlendirilmesi: Bir üniversite vaka çalışması
- Tez No: 869797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu betimleyici ve değerlendirici çalışma, bir devlet üniversitesindeki karma İngilizce hazırlık programının temel bileşenlerine ve uygulamasına ışık tutmayı ve karma programın genel etkililiğine ilişkin öğrenci ve eğitmenlerin bakış açılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, paydaşların programın uygulanması sırasında karşılaştıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik önerilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu değerlendirme çalışmasında karma yöntem araştırması benimsenmiştir. Çalışmanın katılımcıları kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup, bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda karma dil eğitimi alan 113 öğrenci ve bu karma eğitimi veren 18 öğretim elemanı çalışmanın katılımcılarını oluşturmuştur. Nicel veriler, öğretim elemanları ve öğrenciler için geliştirilen 'İngilizce Hazırlık Programı anketleri aracılığıyla toplanmıştır. Öte yandan, nitel veriler öğrenciler ve öğretim elemanları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Anketler aracılığıyla toplanan nicel veriler bir veri analiz yazılımı olan SPSS 29.0.0 kullanılarak analiz edilmiş, nitel veriler ise tümevarımsal içerik analizi kullanarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, genel olarak, GUSFL'de karma İngilizce Hazırlık Programı alan öğrencilerin ve bu programda eğitim veren eğitmenlerin programın temel unsurlarına, uygulandığı bağlama, nasıl uygulandığına ve farklı dil becerilerinin öğretilmesi açısından programın verimliliğine ilişkin olumlu algılara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca, öğrencilerin ve eğitmenlerin algıları arasında cinsiyetlerine göre bir fark olmadığını göstermiştir; öğrencilerin bakış açıları ile yeterlilik düzeyleri ve yaşları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bulgular ayrıca öğrencilerin algıları ile yaşları, mezun oldukları programlar veya deneyim yılları arasında da anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bulgular ayrıca öğrencilerin ve eğitmenlerin karma programın uygulanması sırasında karşılaştıkları sorunlara, bu sorunların nedenlerine ilişkin bakış açılarına, bu sorunların çözümüne yönelik önerilerine ve uygulanan karma programın iyileştirilmesine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This descriptive, evaluative study intends to shed light on the core component and implementation of a blended English preparatory program at a state university and to delve into the perspectives of learners and educators on the overall effectiveness of an emergency English preparatory program. The study also aims to reveal the problems encountered by the stakeholders during the implementation of the program and their suggestions for these problems. This study adopted a mixed-method research design. The study participants were chosen using convenience sampling; 113 students enrolled in a blended English preparatory program at a public university, and 18 instructors providing this blended education constituted the study participants. The quantitative data were collected through questionnaires applied to the students and instructors, while qualitative data were collected via semi-structured interviews with 10 students and 10 instructors. The quantitative data collected through questionnaires were analyzed using SPSS 29.0.0, a data analysis software and the qualitative data were analyzed using inductive content analysis. The findings of the study revealed that, generally, students receiving the blended English Preparatory Program and the instructors providing the education in this program at the GUSFL held positive perceptions regarding the core elements of the program, the context in which it was implemented, how it was implemented and the efficacy of the program as to the teaching of different language skills. The results also showed no difference in the opinions of the instructors and the students based on their genders; there was no significant correlation between the students' perspectives and their proficiency levels and ages. The findings also showed no significant relationship between the students' perceptions and their ages, graduate programs, or years of experience. The findings also shed light on the problems encountered by the students and instructors while implementing the program, their perspectives on the reasons behind these problems, their suggestions for the solution of these problems, and the improvement of the blended program implemented.