Relationships between maladaptive daydreaming, addiction tendency and executive functions
Uyumsuz gündüzdüşü kurma, bağımlılık eğilimi ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 869808
  2. Yazar: FATMA SENA KARALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVİN DOĞUTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Uyumsuz gündüzdüşü kurma (UGK), kişinin günlük aktivitelerinin yerini alan, sosyal, mesleki ve akademik alanda sorunlara sebep olan, yoğun ve kontrol edilemeyen gündüzdüşü kurma eğilimi olarak tanımlanır. Bu çalışmada, UGK, bağımlılık eğilimi ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır. Araştırmanın 77 kişilik örneklemini yaşları 19-25 arası değişen üniversite öğrencileri (63 kadın ve 14 erkek) oluşturmaktadır. Bu çalışma çevrimiçi ve yüz yüze olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İlk aşamada katılımcılar, çevrimiçi ortamda araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul ettikten sonra Demografik Bilgi Formu'nu, Uyumsuz Gündüzdüşü Kurma Ölçeği'ni (MDS-16), Bağımlılık Profil İndeksi İnternet Bağımlılığı Formu'nu (BAPİNT), Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Ölçeği (BAPİRT) Alkol ve Madde Formları'nı tamamlamışlardır. Sonrasında katılımcılar MDS-16 ölçeğinden aldıkları puanlara göre uyumsuz gündüzdüşü kuranlar ve kurmayanlar olarak iki gruba bölünmüş ve araştırmanın ikinci aşamasına davet edilmişlerdir. Burada katılımcılarla yüz yüze gelerek yapılan uygulamalarda Stroop Testi TBAG Formu ve Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) kullanılarak veriler toplanmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda, UGK ile internet bağımlılığı arasında anlamlı ve pozitif yönlü korelasyon olduğu bulunmuştur. Regresyon analizi, internet bağımlılığı puanlarının MD puanlarını yordadığını ortaya koymuştur. Bağımlılık eğiliminde (internet, alkol ve madde bağımlılığı) ve yürütücü işlevlerde UGK grup faktörünün temel etkisi MANOVA ile incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre UGK grup faktörünün yalnızca internet bağımlılığı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bu bulgu araştırmanın temel hipotezini kısmen doğrulamaktadır. Araştırmanın bulguları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Son olarak, araştırmanın katkıları, güçlü yönleri ve sınırlılıkları değerlendirilerek gelecek çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maladaptive daydreaming (MD) is an intense and uncontrollable tendency to engage in immersive daydreaming that replaces daily activities and causes problems in social, occupational, and academic domains. In this study, the relationships between MD, addiction tendency, and executive functions were investigated. The study sample consists of 77 university students aged between 19-25 (63 females and 14 males). This study consists of two parts: online and face-to-face. In the first phase, participants volunteered to participate in the research online and completed the Demographic Information Form, Maladaptive Daydreaming Scale (MDS-16), Addiction Profile Index Internet Addiction Form (APIINT), Addiction Profile Index Risk Screening Form (APIRSF) Alcohol and Drug Forms. Then, participants were divided into two groups, maladaptive daydreamers and non-maladaptive daydreamers, according to the scores obtained from the MDS-16 scale, and invited to the second phase of the research. Data were collected through face-to-face applications using the Stroop Test TBAG Form and the Wisconsin Card Sorting Test (WCST). Correlation analyses revealed a significant and positive relationship between MD and internet addiction. Regression analysis revealed internet addiction scores predict MD scores. The main effect of the MD groups on addiction tendency and executive functions was examined with MANOVA. According to the analysis, the MD group factor only had a significant impact on internet addiction. This result partially confirms the main hypothesis of the research. The findings of the study were discussed in the light of relevant literature. Finally, the study's contributions, strengths, and limitations are evaluated, and suggestions for future research were made