The effect of advertising on increasing sales volume a case study of Roshan Telecomunication company in Afghanistan
Afganistan'daki Roshan Telekominikasyon Şirketi'nin örnek bir çalışması ile reklam satış hacminin artmasına etkis
  1. Tez No: 869810
  2. Yazar: MOHAMMAD RATEB ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son birkaç on yıl içinde, iletişim endüstrisi hızla büyümüştür. Cep telefonları, bant genişliği ve sabit telefon gibi telekomünikasyon hizmetlerine erişim düzenli bir temel haline gelmiştir. Ülke ekonomisinde önemli bir oyuncu haline geldiği için giderek daha fazla ülke bu sektörde yatırım yapmaktadır. Daha iyi refah için yatırımların artmasıyla şirketler ve şirketler arasındaki rekabet artmaktadır (Kelly, 1995). Bu nedenle, pazar rekabeti ve gayrimenkullere erişimin sağlanması için şirketlerin çok çalışması ve uygun satış ve pazarlama politikalarını benimsemesi gerekmektedir. Tüketici, mal, ürün ve hizmetlerini, işletmelerin tüketicisini, devlet kurumlarını ve diğer hizmetlerini pazarlayıp tanıttıkları iletişim şirketleri yelpazesidir. Böylece, pazarlama ve müşteri sadakatini artırarak ve daha büyük bir ağ oluşturarak gelirin zirvelerine ulaşmak için özel ve derin bir pazarlama stratejisi gereklidir. Tüketicinin bakış açısından amaç, müşterilere ambalaj ürünleri satmak, iş açısından ise, ek müşteri hizmetleri pazarına güçlü bir ilişki kurmaktır (Barber & Wallace, 2010). Bu araştırmada Afganistan'daki Roshan Telecommunication örnek çalışması ile reklamın satış hacminin artmasına etkisi incelenmiştir. Reklamların tüketici satın alma eylemleri üzerindeki etkisi de çalışmanın bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Araştırma boyunca bölüm 2'de reklamın özü, türleri, anahtar biçimleri, rolleri, yararları ve dezavantajları ile ilgili genel bir özellik verilmektedir. Bu bölümde ayrıca reklam kampanyası, reklamların nasıl koordine edileceği ve tanıtım tetikleyicileri için en uygun zamanın nasıl seçileceği açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde araştırma metodolojisi, şirkette 100'e yakın çalışandan rastgele örnekleme yapılırken, dördüncü bölümde çeşitli istatistiksel testlerin bulunması ve kullanılması ifade edilmekte, ardından sonuç ve öneriler olan son bölüm takip edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, the communications industry has grown rapidly. Access to telecommunications services such as cell phones, bandwidth and landline telephony has become a regular base. As it has become an important player in the economy of the country, more and more countries are investing in this sector. Competition between companies and companies increases with increasing investment for better prosperity (Kelly, 1995). Therefore, in order to maintain market competition and access to real estate, companies must work hard and adopt appropriate sales and marketing policies. Consumer is the range of communication companies in which they are marketing and promoting their goods, products and services, the consumer of businesses, government agencies and other services. Thus, a special and profound marketing strategy is required for reaching to the peaks of the revenue through marketing and making a greater network through enhancing customer loyalty. From the consumer's point of view, the goal is to sell packaging products to customers, while from the business point of view the goal is to build a strong relationship to market additional customer service (Barber & Wallace, 2010). Through this research the effect of advertising on increasing sales volume is examined with the case study of Roshan Telecommunication in Afghanistan. The effect of ads on the actions of purchasing consumers is also being identified as a part of the study. Throughout the research a general feature is given regarding the essence of advertisement, its types, key forms, roles, benefits and disadvantages in chapter 2. This chapter also explains about advertising campaign, how to coordinate ads and to select the best time for promotional triggers. Meanwhile in the third chapter is stating research methodology, random sampling from almost 100 employees in the company while fourth chapter is expressing the finding and using various relevant statistical tests and followed by the last chapter which is the conclusion and recommendations.