Kişiselleştirilmiş reklam algısının satın alma davranışına etkisinde güven, arayüz ve kullanım kolaylığının rolü: Hazır giyim sektörü üzerine bir araştırma
The role of trust, interface and ease of use in the effect of personalized advertising perceprion on purchasing behavior: A research on the textile retail industry
- Tez No: 778765
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP SABRİ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dijitalleşme ile birlikte dünyada özellikle şirketler ticaret ve reklam stratejilerinde mevcut teknolojileri kullanmaya başlamıştır. Pazarda öne çıkmak için işletmelerin değişimlere adapte olması kaçınılmaz olmuştur. Değişen sistem ile birlikte müşteri beklentileri de değişmiş; kullanıcılara kişisel deneyimler kazandırmak, kolay anlaşılır sistemler, etkili arayüzler sunmak ve kullanılan platformlara güvenmek de önemli hale gelmiş ve şirketler arası rekabeti arttırmıştır. Kullanıcılara yönelik olarak ürünlerin ve hizmetlerin kişiselleştirilmesi ise şirketlerin farklılaşması ve rekabet anlamında öne çıkmasında etkili faktörlerden biri olmuştur. Bu çalışmada çevrimiçi satın alma davranışında; veriye dayalı kişiselleştirilmiş reklam algısı, web sitesine duyulan güven, web sitesinin kullanım kolaylığı, web sitesinin arayüzü faktörlerinin hazır giyim perakende sektöründe incelenmesi amaçlanmaktadır. Perakende ve tekstil sektörünün satış hacminin çevrimiçi pazardaki artışı bu alanın seçilmesinin birincil sebeplerinden birini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda elde edilecek bulguların da gelecek araştırmalara ve benzer alanda çalışma yapan ya da yapmayı düşünen markaların pazarlama stratejilerine destek olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With digitalization, companies in the world have started to use existing technologies in their trade and advertising strategies. It has been inevitable for companies to adapt to changes in order to stand out in the market. Along with the changing system, customer expectations have also changed; It has also become important to provide users with personal experiences, to offer easy-to-understand systems, effective interfaces and to rely on the platforms used, increasing the competition between companies. The personalization of products and services for users has been one of the effective factors for companies to differentiate and stand out in terms of competition. In this study; It is aimed to examine the effects of personalized advertisement perception, trust in the website, ease of use of the website and the interface of the website on online purchasing behavior in the textile retail sector. The increase in the sales volume of the retail and textile sector in the online market is one of the primary reasons for choosing this field. It is aimed that the findings to be obtained as a result of this study will support future research and the marketing strategies of brands that are working in a similar field or are considering doing it.