Dental turistlerin memnuniyet durumlarının veri madenciliği ile tahmin edilmesi
Estimation of dental tourists' satisfaction via data mining
  1. Tez No: 869819
  2. Yazar: GAMZE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERALP ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırma dental turistlerin hizmetten memnun kalma durumlarının veri madenciliği ile tahmin edilebilmesi amacı doğrultusunda yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nicel analizler ve veri madenciliği süreçlerine bağlı olarak, 2023 yılı içerisinde, Aydın ili Kuşadası ilçesinde bulunan ve dental turizm hizmeti sağlayan özel bir dental kliniğe başvuran 314 dental turist ile gerçekleştirilmiştir. Veriler öncelikli olarak anket çalışması ile toplanmış, bu veriler Pearson Katsayısı, Kolmogorov Smirnov Testi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis Testi gibi istatistiksel tekniklerle değerlendirilmiş, Faktör analizi ile çeşitli faktörler tespit edilmiştir. Veri madenciliği süreci için ise karar ağaçları algoritması kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan dental turistlerin yaş ve memnuniyet durumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı (p=0,066>0,05), memnuniyet durumlarının cinsiyet özelinde ise anlamlı farklılık içerdiği anlaşılmıştır (p=0,000
Özet (Çeviri)
Objective: The research was done to be able to estimate dental tourists' service satisfaction states by using the data mining. Material and Methods: As based on quantitative analysis and data mining processes, the research was done in 2023, with 314 dental tourists, who received services at a private dental tourism clinic in the Kuşadası district of Aydın province. The data was initially collected through a survey, and these data were evaluated via statistical techniques such as Pearson Coefficient, Kolmogorov Smirnov Test, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test. Following to that, various factors were identified by using the factor analysis. For the data mining process, the decision trees algorithm was used accordingly. Results: It was understood that there was no significant relationship between the participating dental tourists' age and satisfaction level (p=0.066>0.05) while there was a significant difference in their satisfaction state according to the gender (p=0.000