Üniversite öğrencilerinin endüstri 5.0 dönemi ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesine yönelik bir araştırma
A research to measure the knowledge levels of university students about the industry 5.0 era
- Tez No: 869818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünyada, tarihin geçmişten günümüze tek yaşanan sanayi devrimlerinin bıraktığı coğrafi bölgelerdeki toplumsal ve ekonomik etkiler zaman içerisinde ilerleyerek bütün dünyaya ulaşmıştır. Teknolojik gelişmelerde meydana gelen değişimler sanayi devriminin başlamasından sanayi 5,0 olarak ta tanımladığımız endüstri 5.0 oluşumuna kadar devam eden bir süreç olmuştur. Sanayi 5.0 ya da diğer bir ifade ile endüstri 5.0 kavramının oluşumu üretimde rekabet üstünlüğü korumak amacıyla kapsamlı ve hızlı bir şekilde gelişmekte olan teknolojik gelişmelere ayak uydurma ihtiyacından oluşmaktadır. Bu oluşum ile üretim sistemi insan dan bağımsız bir hale getirilmiş ve bununla birlikte dijital alan ile fiziksel alan birbiri içerisine entegre edilmiştir. Meydana gelen bu değişim sürecini şirketlerin adapte olabilmesi ileride bulundukları konum bakımından önemlidir. Sanayi 5.0 Dönemi ile birlikte sıfır atık ve çevre kirliliğinin önlenmesi temel amaçları olarak gösterilmektedir. Bu çalışmamızda sanayi 5.0'ın meydana gelişi ile birlikte içinde bulundurduğu teknolojik gelişmeler yapısı anlatılmış ve bu anlatılan bilgiler ile birlikte üniversite öğrencilerinin endüstri 5.0 dönemi hakkında bilgi düzeylerinin ölçülmesi yönelik çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The social and economic effects in the geographical regions left by the only industrial revolutions in the world from past to present have progressed over time and reached the whole world. The changes in technological developments have been an ongoing process from the beginning of the industrial revolution to the formation of industry 5.0 which we also define as industry 5.0. Industry 5.0 or in other words, the formation of the concept of industry 5.0 consists of the need to keep up with comprehensive and rapidly developing technological developments in order to maintain competitive advantage in production. With this formation, the production system has become independent of humans, and the digital field and the physical field have been integrated into each other. It is important for companies to adapt to this changing process in terms of their future position. With the Industry 5.0 Era, zero waste and prevention of environmental pollution are shown as the main objectives. In this study, the emergence of Industry 5.0 and the technological developments it includes are explained, and with this information, a study was carried out to measure the knowledge levels of university students about the Industry 5.0 period.