Belediye spor merkezlerini kullanan katılımcıların memnuniyetlerinin incelenmesi
Investigation of the satisfaction of participants using municipal sports centers
- Tez No: 869823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Belediyeler, vatandaşlarına spor hizmeti sunabilmek için gerekli fiziki koşulları ve sunulan hizmetlerden memnuniyeti sağlayacak bir kurumsal organizasyon oluşturmalıdır. Bu araştırmanın amacı belediyeye ait spor merkezlerinden hizmet alan vatandaşların memnuniyet düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada fenomenolojik nitel araştırma modeli kullanılmıştır. İstanbul Sancaktepe İlçe Belediyesi spor merkezlerinden, amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak iki erkek ve iki kadın olmak üzere, yedi Sanfit merkezinden toplam 28 kişiden oluşan bir araştırma grubu belirlenmiştir. 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Tamamen gönüllü olarak görüşmeyi kabul eden katılımcılardan yazılı ve sözlü onamları alınmıştır. Veriler içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Yüz yüze yapılan görüşmelerin ses kayıtları deşifre edilerek yazıya aktarılmıştır. Elde edilen veriler üç alan uzmanı tarafından incelenerek kodlar belirlenmiştir. Veriler yeniden değerlendirilip kodlar gruplandırılarak temalar oluşturulmuştur. Elde edilen verilere göre spor merkezlerinin fiziki alan ve donanım açısından yetersiz olduğu belirlenmiştir. Katılımcı ifadeleriyle yorumlar desteklenmiştir. Katılımcıların belediyeden erişilebilir ve sürdürülebilir spor hizmeti bekledikleri, spor merkezlerinin nicelik ve nitelik açısından eksikliklerinin giderilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipalities should create an institutional organization that will provide the necessary physical conditions and satisfaction with the services provided to provide sports services to their citizens. This research aims to examine the satisfaction levels of citizens receiving services from municipal sports centers. The phenomenological qualitative research model was used in the research. A research group consisting of 28 people, two men, and two women, from seven Sanfit centers was determined by using a purposeful sampling technique from the sports centers of Istanbul Sancaktepe District Municipality. A semi-structured interview form consisting of 12 questions was created. Written and verbal consent were obtained from the participants who agreed to be interviewed completely voluntarily. The data were evaluated using content analysis and descriptive analysis methods. The audio recordings of the face-to-face interviews were transcribed and transcribed. Three field experts examined the obtained data and codes were determined. The data were re-evaluated and the codes were grouped and themes were created. According to the data obtained, it was determined that sports centers were inadequate in terms of physical space and equipment. Participant expressions supported comments. It was concluded that the participants expect accessible and sustainable sports services from the municipality and that the deficiencies of sports centers in terms of quantity and quality should be eliminated.