Attilâ İlhan'ın Duvar'ında göndermeler
Referentiality in Attilâ İlhan's Duvar
  1. Tez No: 869854
  2. Yazar: GÖNÜL ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
“Metinlerarasılık”denilen kuram 1960'lı yıllardan sonra yapıtlar arasındaki etkileşimi, alışverişi ve orijinalliğini sorgulayan bir teori olarak ortaya çıkmıştır. Yazar ve şairlerin eserlerini ortaya koyarken okudukları kaynaklardan ne derece hareket ettiklerini ve bu kaynakların onların edebi şahsiyetine nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çalışmada Attilâ İlhan'ın şiir dünyasına değinerek onun okuma dünyasından yola çıkarak, ilk şiir kitabı olan duvar, metinlerarasılık yöntemleri bağlamında incelenmeye çalışılmış olunup yöntemlerin varlığı veya yokluğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Şairin şiir dünyasının zenginliğini anlamak için yer yer bu çalışmanın konusu olan şiir kitabının dışında da örneklerle zenginleştirilmiş, ilk kitabından sonraki yapılacak çalışmalara da kaynak olması hedeflenmiştir. Bu çalışmadaki amaç, edebi şahsiyeti ile Türk edebiyatına damgasını vurmuş büyük şairin şiirlerini daha iyi anlamak ve anlatmaktır. Çalışmanın ilk kısmında Attilâ İlhan'ın genel edebiyat dünyasındaki yeri ve okuduğu kaynaklar verilmeye çalışılmış ve bu kaynakların neye göre belirlendiği şairin diğer şiir kitaplarından alınan örneklerle referans gösterilmiştir. İkinci kısmında ise ele alınan asıl şiir kitabındaki şiirlerin tamamı incelenmeye çalışılıp kuramın hangi yöntemlerinin olduğu ortaya konmuştur. Bütün bu tespitler yapılırken, şairin başta şiir kitapları olmak üzere hayatta olduğu yıllarda yaptığı söyleşileri, röportajları, mektupları, birtakım fikirlere dair yazdığı düşünce kitapları ve şair hakkında yapılan çalışmalar kaynak alınmıştır
Özet (Çeviri)
The theory called“intertextuality”emerged after the 1960s as a theory that questions the interaction, exchange and originality between works. He tried to reveal to what extent writers and poets relied on the sources they read while producing their works and what effect these sources had on their literary personalities. In this study, by touching on Attilâ İlhan's world of poetry and starting from his reading world, the first poetry book, duvar, has been tried to be examined in the context of intertextuality methods and the presence or absence of methods has been tried to be determined. In order to understand the richness of the poet's poetry world, it has been enriched with examples other than the poetry book, which is the subject of this study, and it is aimed to be a source for future studies after his first book. The aim of this study is to better understand and explain the poems of the great poet who left his mark on Turkish literature with his literary personality. In the first part of the study, Attilâ İlhan's place in the general literary world and the sources he read were tried to be given, and the basis on which these sources were determined was referenced with examples taken from the poet's other poetry books. In the second part, all the poems in the main poetry book are tried to be examined and the methods of the theory are revealed. While making all these determinations, the poet's conversations, interviews, letters, thought books he wrote about some ideas, and studies about the poet during his lifetime, especially his poetry books, were taken as sources.