Göç politikalarının Suriyeli kadınların entegrasyonu bağlamında değerlendirilmesi: İsveç ve Türkiye örneği
Evaluation of migration policies in the context of integration of Syrian women: The case of Sweden and Turkey
- Tez No: 869853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada İsveç ve Türkiye'de uygulanan göç politikaları toplumsal cinsiyet eşitliği boyutu ve Suriyeli göçmen kadınların sosyal entegrasyonu bağlamında incelenmiştir. Toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarında birbirinden farklı tutumlara sahip olan Türkiye ve İsveç örnekleri üzerinden Suriyeli göçmen kadınların sosyal entegrasyonu adına uygulanan göç politikaları incelenmiştir. Göçün toplumsal cinsiyet eşitliği üzerinden değerlendirildiği literatür analizine yer verilmek ile birlikte ve 2019-2023 yılları arasında Birleşmiş Milletlere bağlı ajanslar tarafından hazırlanan raporlarda yer alan ilgili konudaki veriler de irdelenerek tez çalışmasına eklenmiştir. Bu çalışmalardan elde edilen veriler analiz edilerek söz konusu iki ülkede uygulanan toplumsal cinsiyet eşitliği ve göç politikalarının farkları ve etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Türkiye ve İsveç'te toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında var olan farklı uygulamaların her iki ülkenin göç politikalarına yansıdığı ve toplumsal cinsiyet eşitliği tutumunun göçmen kadınların sosyal entegrasyonunu önemli ölçüde etkileyen bir faktör olduğu görülmüştür. Çalışma neticesinde ülkelerin uyguladığı toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının kadın göçmenlerin genel durumunu ve sosyal entegrasyonunu doğrudan etkileyen bir etken olduğu ve göç politikalarının başarısını doğrudan etkileyen bir olgu olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, migration policies implemented in Sweden and Turkey are analyzed in the context of gender equality and social integration of Syrian migrant women. Through the examples of Turkey and Sweden, which have different attitudes towards gender equality in their policies, the effects on migration policies implemented for the social integration of Syrian migrant women were analyzed. In addition to the literature analysis in which migration is evaluated through gender equality, the data on the relevant subject in the reports prepared by the agencies affiliated to the United Nations between 2019 and 2023 have also been analyzed and added to the thesis study. By analyzing the data obtained from these studies, the differences and effects of gender equality and migration policies implemented in these two countries were tried to be understood. It has been observed that the different practices in the context of gender equality in Turkey and Sweden are reflected in the immigration policies of both countries and that gender equality attitude is a factor that significantly affects the social integration of immigrant women. As a result of the study, it has been extrapolated that gender equality policies implemented by the countries is a phenomenon that directly affects the success of migration policies and concurrently, it is directly affects the general situation and social integration of women migrants