Türk ceza hukukunda terörizm ve terörizmin finansmanı suçu
Terrorism and the crime of financing terrorism in Turkish criminal law
- Tez No: 869861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YURTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada, Türk Ceza Hukuku kapsamında terörün finansmanı suçu açıklanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, suç ve ceza kavramaları tanımlanarak genel olarak suç türleri ve suçun unsurları, terör ve terörizm sözcükleri kavramsal boyutta tanımlanmış, terör ve terörizm türleri, unsurları, nedenleri, amaçları açıklanarak ulusal mevzuatta terör ve terörizme dair düzenlemeler ve terör suçları ifade edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise terörizmin finansmanı, unsurları ve terörizmin finansmanı suçu, ulusal mevzuatta terörün finansmanı, niteliği ve terörizmin finansman kaynakları ele alınmış, suç teorisi bağlamında terörizmin finansmanı suçu irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the crime of financing terrorism is explained within the scope of Turkish Criminal Law. In the first part of the study, the concepts of crime and punishment are defined and the types of crime and the elements of crime are explained in general, the words terror and terrorism are defined conceptually, the types, elements, causes and purposes of terror and terrorism are explained, and regulations and terrorist crimes in national legislation are expressed. In the second part of the study, the financing of terrorism, its elements and the crime of financing terrorism, the financing of terrorism in national legislation, the nature and sources of financing terrorism are discussed, and the crime of financing terrorism is examined in the context of the theory of crime.