Türk Ceza Hukukunda terörizmin finansmanı suçu
Terrorism financing crime in Turkish Criminal Law
- Tez No: 583682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEHAN SAVAŞCI TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Terör örgütleri gerek arkalarındaki devlet desteği, gerekse de yasal ve yasadışı mali kaynaklar üzerinden faaliyet alanlarını genişletip uluslararası arenada söz sahibi aktörler olmaya başladıkça, terörle mücadele ulus-devletler için daha da zor hale gelmiştir. Giderek daha büyük organizasyonlar haline gelen ve toplumları, yönetimleri ve sosyal düzeni sürekli tehdit eden bu örgütlerle mücadelede en etkili yöntemlerden biri de, bu örgütlerin finansal kaynakları ile mücadeledir. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra bunu fark eden devletler ve uluslararası kuruluşlar, bunun önüne geçebilmek için terörizmin finansmanı ile topyekun mücadeleyi hedef alan ulusal ve uluslararası sözleşmeler düzenlemişlerdir. Ülkemiz ceza mevzuatına terörizmin finansmanın girişinde, 1999 tarihli Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme ve BM Güvenlik Konseyi'nin 28 Eylül 2001 tarihli 1373sayılı Kararları etkili olmuştur. İlk kez 2006 yılında Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesi üzerinden ceza hukuku mevzuatımıza giren terörizmin finansmanı kavramı, 2013 yılında ise özel bir kanun niteliği taşıyan 6415 sayılı“Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun”içerisinde düzenlenerek ceza hukukundaki yerini almıştır. Bu tez, ülkemizde terörizmin finansmanı suçuna ilişkin düzenlemelerin ceza hukuku bakımından yaşadığı bu serüveni, detaylı ve çok yönlü bir şekilde ele almaktadır. Çalışmada, ayrıca terörizmin finansmanı ile daha iyi mücadele edebilmek adına mevzuattaki eksiklikler, çözüm önerileri ile birlikte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the terrorist organizations become international actors by enlarging their area of activity with the help of both Proxy states and legal and illegal financial sources, counter-terrorism becomes even harder for nation-states. One of the most effective struggle methods against these organizations, which constantly threatens not only societies but also governments and social order, is to exterminate their financial sources. Especially after the 9/11 attacks against twin towers in USA, in an attempt to perpetually prevent this threat, states and multilateral agencies have begun to regulate international conventions against financing of terrorism. Thus, International Convention for the Suppression of the Financing of Terrorism in 1999 and United Nations' Security Council's 1373th resolution in 28.09.2001 have been influential in financing of terrorism's entrance in Turkey's penal code regulations. This concept is first included in our penal legislations within article 8 of anti-terror law (TMK) and then regulated as a specific new penal code with the name of“Code for the Suppression of the Financing of Terrorism”by the law no of 6415. This master's thesis investigates the process of the legislative regulations concerning financing of terrorism in Turkish Penal Code in a detailed and sophisticated way. Besides, the drawbacks and deficiencies in our penal code related to financing of terrorism regulations are discussed along with solution suggestions throughout this work.