Terörizmin finansmanı suçu
Terrorism financing crime
- Tez No: 851262
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Terör kavramı hakkında kapsamlı ve herkesin uzlaşıya vardığı genel bir tanımlama bulunmamasına rağmen çoğu yazar tarafından lügatlardaki karşılığına bakıldığında genellikle şiddet korku anlamlarına geldiği ve şiddeti kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalıştıkları görülmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde en kısa haliyle terörü“örgütlü ve kuralsız şiddet hareketi”olarak tanımlamak mümkündür. Bu şiddet ve korku verici eylemlerin terör anlamına gelebilmesi için adi suçtaki kişisel amaçlarla gerçekleştirilen fiillerden daha fazlasına tekabül etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde her şiddet verici eylem terörle bağdaştırılmış olacaktır. Bunun aksine toplumda infial yaratacak derecede şiddetin belirmesi, güvenliğin tehlikeye sokulması ve genel olarak hedef alınan belli bir kesim olması, bir diğer ifadeyle söz konusu durumun ortaya çıkış felsefesinin bireylerin kişisel amaçlarından çıkması, adi suç niteliğini aşarak daha büyük bir amaç taşıması gerekmektedir. Çünkü terör faaliyetleri sıkıntılı bir ruh yapısı içerisindeki kişinin sıradan eylemlerinden ibaret değildir ve olmamalıdır. Bu noktadan hareket edilmesi terörle mücadele konusunda doğru bir adım olmayacaktır. Bunun yerine adi suçun ötesinde bir devletin kaderini ve hatta uluslararası arenadaki diğer devletlerin dahi kaderini etkileyebilecek nitelikte eylemler olarak kabul etmek ve buna uygun bir mücadele yöntemi belirlemek gerekmektedir. Terör örgütlerinin temel amacı maddi gelir elde etmek olmasa da esas amaçlarına ulaşma noktasında maddi kaynak olmadan ayakta duramazlar. Bu finansman problemini çözmek adına birtakım uluslararası belge ve sözleşmeler ortaya koyulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde terörizmin finansmanı ve bu kavramla bağlantılı kavramlara yer verilecektir. Bunun nedeni; terörizmin finansmanı suçu ile ilgili yasal düzenlemeler ihdas etme noktasında suçun ana unsurları, benzer kavramlarla olan ilişkisi ve tanımının açık bir şekilde belirlenebilecek olmasıdır. Bu kapsamda“terör”,“terörizm”,“terör suçu”;“terörist”,“terör örgütü”;“fon”ve“finansman”gibi zorunlu olarak açıklanması gereken kavramlar açıklanacaktır. İlk olarak“terörizmin finansmanı”kavramının altyapısı incelenmeye çalışılacaktır. Bu anlayışla hangi maddi değerlerin fon kapsamında değerlendirileceği; ve hangi suçların terörizmin finansmanı suçunu oluşturacağı sorunu çözülmüş olacaktır.“Kavramları açıklarken önce genel olarak kavramın tanımı ve farklı bilimsel görüşlere yer verilecek, ardından kavrama ait unsurlara, Türk hukukundaki konumuna ve terörizmin finansmanı ile olan ilişkisine, ayrıca benzerlik ve farklılıklarına değinilecektir. Ardından uluslararası hukukta terörizmin finansmanı kavramının kısaca tarihçesine ve genel hatlarıyla algılanışına yer verildikten sonra 4 uluslararası organlar tarafından kabul edilen, devletlerce tanınan ve terörizmin finansmanını suç olarak kabul eden çeşitli belgeler sıralanarak içerikleri ortaya konulmaya çalışılacaktır.”Bu kısımda Mali Eylem Görev Gücü ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı ayrıca ele alınacaktır. Uluslararası düzenlemeler ve çeşitli kurumların terörizmin finansmanı suçunu ele alış biçimleri anlaşıldıktan sonra birinci kısmın son bölümü olan Türk hukukunda terörizmin finansmanı suçu temel yönleriyle incelenmeye çalışılacaktır. Çalışmanı ikinci bölümünde ilk olarak“Türk hukukunda terörizmin finansmanı kavramına yüklenen anlam kısaca açıklandıktan sonra, ulusal mevzuattaki önleyici ve bastırıcı nitelikte yasal düzenlemelere yer verilerek içeriklerine değinilecektir. Daha sonra hukukumuzda 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu başta olmak üzere 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri esas alınarak suçun yapısı ve özellikleri ele alınmaya çalışılacaktır.”Çalışmanın son bölümünde ise“ceza hukukunun genel teorisine uygun olarak önce yaptırım teorisi bağlamında ardından muhakeme hukuku bağlamında terörizmin finansmanı suçu incelenecek; nihayet ceza yargılaması açısından suçun usul ve şartlarına, temel özelliklerine yer verilecektir.”
Özet (Çeviri)
Although there is no comprehensive and consensual general definition of the concept of terrorism, it is seen by most authors that violence mostly means fear and that they try to achieve their goals by using violence. From this point of view, it is possible to define terrorism in its shortest form as an“organized and irregular act of violence”. In order for these violence and fearful acts to mean terrorism, they must correspond to more than the acts carried out for personal purposes in ordinary crime. Otherwise, every violent action will be associated with terrorism. On the contrary, violence to the extent that it causes outrage in the society should emerge, security should be endangered and there should be a certain target group in general, in other words, the philosophy of the emergence of the situation in question should emerge from the personal goals of individuals and should have a larger purpose by overcoming the nature of ordinary crime. Because terrorist activities are not and should not be just ordinary actions of a person in a troubled mood. Starting from this point will not be the right step in the fight against terrorism. Instead, it is necessary to accept the fate of a state beyond ordinary crime as actions that can affect the fate of even other states in the international arena and to determine an appropriate method of struggle. Although the main purpose of terrorist organizations is not to generate financial income, they cannot survive without financial resources to achieve their main goals. In order to solve this financing problem, a number of international documents and conventions have been put forward. In the first part of the study, the financing of terrorism and the concepts related to this concept will be included. The reason for this is that the main elements of the crime, its relationship with similar concepts and its definition can be clearly determined in terms of establishing legal regulations related to the crime of financing terrorism. In this context, compulsory concepts such as“terrorism”,“terrorism”,“terrorist crime”;“terrorist”,“terrorist organization”;“fund”and“financing”will be explained. In this context, first of all, the infrastructure of the concept of“financing of terrorism”will be examined. With this understanding, the problem of which material values will be evaluated within the scope of the fund and which crimes will constitute the crime of financing terrorism will be solved.“When explaining the concepts, first of all, the definition of the concept and different scientific views will be included, then the elements of the concept, its position in Turkish law and its relationship with the financing of terrorism, as well as its similarities and differences will be mentioned. Then, after briefly including the history and general perception of the concept of terrorism financing in international law, 4 various documents accepted by international bodies, recognized by states and accepting the financing of terrorism as a crime will be listed and their contents will be tried to be revealed.”In this section, the Financial Action Task Force and the Financial Crimes Investigation Board will be discussed separately. In this section, after understanding the international regulations and the ways in which various institutions handle the crime of financing terrorism, it will be tried to examine the basic aspects of the crime of financing terrorism in Turkish law, which is the last part of the first part. In the second part of the study, firstly,“After briefly explaining the meaning attributed to the concept of terrorism financing in Turkish law, the preventive and repressive legal regulations in national legislation will be included and their contents will be mentioned. Then, in our law, the structure and characteristics of the crime will be tried to be discussed based on the provisions of the Turkish Penal Code No. 5237, especially the Anti-Terror Law No. 3713. ”In the last part of the study,“in accordance with the general theory of criminal law, the crime of financing terrorism will be examined first in the context of sanction theory and then in the context of procedural law; finally, the procedures and conditions and basic features of the crime in terms of criminal justice will be included.”