Yerel yönetimlerde siyasi değişimin mobbing ve çalışan performansı üzerine etkisi ile önleme stratejileri: Belediye çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of political change on mobbing and employee performance in local governments and prevention strategies: A research on municipal employees
  1. Tez No: 869886
  2. Yazar: FERYAL CİMŞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yerel yönetimlerde siyasi değişim, yerel seçimler veya liderlik değişimleri yoluyla gerçekleşmektedir. Demokratikleşmenin bir sonucu olan değişim, mobbing sorununu da beraberinde getirmektedir. Mobbing, bir çalışanın hedef alınarak, kasıtlı ve sistematik olarak aşağılanması, dışlanması, saygınlığının zedelenmesi, kariyerinin engellenmesi gibi zararlı davranışları içermektedir. Çalışma yaşamının kalitesine zarar veren mobbing, çalışanların motivasyonlarını düşürür ve performans kayıplarına neden olur. Bu araştırmada yerel yönetimlerde siyasi değişimin mobbing ve çalışan performansı üzerindeki etkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, önleyici stratejiler belirlenerek, yerel yönetim çalışanlarının iş yaşam kalitesinin artırılması ve değişim sürecinin başarıyla yönetilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bu amaçla, araştırma nicel araştırma deseni içinde yer alan tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'nin 7 bölgesinde bulunan belediyelerde görevli 907 birey oluşturmaktadır. Belediye çalışanlarının evren olarak tercih edilme nedeni, yerel seçimler ve lider değişimlerinin ardından mobbinge maruz kaldıklarına dair bilgidir. Araştırma verilerinin toplanmasında“Demografik Bilgi Formu”,“Mobbing Ölçeği”ve“İşgören Performansı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 28 programı kullanılmıştır. Analizlerde normallik ve güvenirlik kontrollerinden sonra korelasyon ve fark analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, kadın çalışanların erkek çalışanlara, boşanmış çalışanların evli ve bekarlara, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile istihdam edilenlerin, Devlet Memuru Kadrosu ile istihdam edilenlere göre daha fazla mobbingin etkisi altında olduğu görülmüştür. Benzer biçimde, araştırma değişkenleri ile, eğitim seviyesi, gelir düzeyi ve meslekte çalışma süresi arasında da farklılık saptanmıştır. Sonuç olarak, belediye çalışanlarında mobbinge maruz kalma düzeyinin yüksek olduğu ve işgören performansı ile mobbing arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political change in local governments occurs through local elections or leadership changes. As a result of democratization, this change also brings along the problem of mobbing. Mobbing encompasses harmful behaviors such as intentional and systematic humiliation, exclusion, damage to dignity, and obstruction of career progression targeted at an employee. Mobbing, detrimental to the quality of work life, diminishes employees' motivation and leads to performance losses. This research aims to elucidate the impact of political change in local governments on mobbing and employee performance. In this regard, preventive strategies are identified to enhance the quality of work life for local government employees and to contribute to the successful management of change. To achieve this goal, the research adopts a quantitative research design with descriptive and relational types. The study group consists of 907 individuals serving in municipalities across the 7 regions of Turkey. Municipality employees are chosen as the population due to their exposure to mobbing following local elections and leadership changes. Data collection involves the use of a“Demographic Information Form,”“Mobbing Scale,”and“Employee Performance Scale.”The obtained data is analyzed using SPSS 28 software, and after conducting normality and reliability checks, correlation and variance analyses are performed. According to the findings of the research, it is observed that female employees, divorced individuals, and those employed under Law No. 696 are more affected by mobbing compared to their counterparts. Similarly, differences are detected among research variables concerning education level, income level, and tenure in the profession. Consequently, it is determined that municipality employees experience a high level of mobbing exposure, and there exists a significant negative relationship between employee performance and mobbing.