Soğuk Savaş sonrası Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin yeni güvenlik tehditleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of post-Cold War European Union and Türkiye security relations in terms of new security threats
  1. Tez No: 869900
  2. Yazar: ELİF SAÇINTI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEYNEP ÖZKURT DÖRDÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Güvenlik kavramının yeni güvenlik tehditleri nedeniyle değişen anlamının analizi uluslararası dünyayı etkileyen Soğuk Savaş dönemi ve Soğuk Savaş sonrası üzerinden analiz edilmektedir. Avrupa Birliği (AB) güvenlik çalışmalarının, Soğuk Savaş Sonrası dönemde güvenlik tehditlerini algılama ve analizine olan katkısı açıklanmaktadır. AB'nin siyasi alandaki ulus üstü bütünleşme faaliyetlerinin AB üyesi devletlerle ve aday ülke Türkiye ile güvenlik alanındaki ilişkilere yansıyan sonuçları araştırılmaktadır. Bu araştırmada Soğuk Savaş sonrası AB'nin güvenlik yaklaşımı yeni güvenlik tehditleri kapsamında AB-Türkiye güvenlik iş birliğini nasıl etkilemiştir? sorusuna yanıt aramaktadır. Soğuk Savaş sonrası yeni güvenlik tehditlerinin uluslararası güvenlik algılamalarında meydana getirdiği dönüşüm sonucu, AB-Türkiye güvenlik ilişkilerinin güvenlik iş birliği boyutunun analizi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi olarak Konstrüktivist (Sosyal İnşacı) güvenlik yaklaşımı çerçevesinde kuramsal temel araştırma tercih edilmektedir. Araştırma bulgularına göre; Soğuk Savaş dönemi güvenlik tehditleri ile Soğuk Savaş dönemi sonrası güvenlik tehditleri uluslararası düzeyde tehdit algılamalarını değiştirmektedir. Soğuk Savaş sonrası AB-Türkiye güvenlik ilişkisinde, Avrupa Komisyonu (AK) AB'nin güvenlik politikasına Türkiye'nin uyumunu tarihin en düşük oranı üzerinden değerlendirmektedir. AB-Türkiye güvenlik iş birliğinin sağlanamamasının nedeni; AB'nin güvenlik alanındaki ulus üstü bütünleşme faaliyetinin yeterli başarıyı gösterememesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The analysis of the changing meaning of the concept of security due to new security threats is being conducted by analyzing the international world through the Cold War era and post-Cold War era. The contribution of the European Union's (EU) security efforts to the perception and analysis of security threats in the post-Cold War period is explained in this article. The consequences of the EU's supranational integration activities in the political field on the security relations with the EU member states and the candidate country Turkey are investigated. In this research, the question of how the post-Cold War EU's security approach has affected EU-Turkey security cooperation within the scope of new security threats is being addressed. As a result of the transformation brought about by post-Cold War new security threats in international security perceptions, the analysis of the security cooperation dimension of EU-Turkey security relations constitutes the purpose of the research. Within the framework of the Constructivist (Social Constructivist) security approach, theoretical basic research is preferred as the research method. According to the research findings, Cold War era security threats and post-Cold War era security threats are changing international threat perceptions. In the post-Cold War EUTurkey security relationship, the European Commission (EC) evaluates Turkey's compliance with EU security policy at the lowest rate in history. The reason for the failure to achieve EU-Turkey security cooperation is due to the EU's insufficient success in supra-national integration activities in the security field.