Spor ve rekreasyon aktivitelerine yönelik yapay zekâ ve teknoloji tabanlı mobil uygulama tasarımı
Artificial intelligence and technology-based application design for sports and recreation activities
  1. Tez No: 869899
  2. Yazar: MERVE ADA ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM YILDIRIM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma mobil uygulama sektörünün spor ve rekreasyon aktiviteleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, spor ve rekreasyon alanlarının daha etkin ve verimli değerlendirilmesi, bireylerin daha hızlı, pratik ve güvenilir verilere ulaşabileceği uygulama içeriği, rekabet ortamını sağlayan ve sosyal özellikleri birleştiren ve aynı zamanda, kullanıcı katılımını arttırarak fiziksel aktiviteyi teşvik etmek, daha geniş spor ve teknoloji ekosistemine katkıda bulunması hedeflenen yeni spor mobil uygulama tasarım faktörlerini belirlemektir. Araştırmanın modeli durum çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini yapay zekâ ve teknoloji alanında hizmet veren yazılım geliştirici, akademisyen, mühendis ve yöneticiler oluşturmaktadır. Ölçüte dayalı örnekleme ve kartopu örnekleme tekniği ile mobil uygulama tasarımcıları örnekleme dâhil edilmiştir. Araştırmaya yurtiçi ve yurtdışından toplam 12 alan uzmanı katılmıştır. Görüşme sorularının hazırlanmasında lawshe tekniği, veri toplama tekniği olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme, analiz için ise içerik analizi tekniği tercih edilmiştir. Görüşmeler hem Türkçe hem de ingilizce yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucun içerik analizi kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizi sonucunda 70 kod ortaya çıkartılarak 14 temaya ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, spor ve rekreasyon aktivitelerine yönelik yapay zekâ ve teknoloji tabanlı mobil uygulama tasarımı; kullanıcı deneyimi, görsel tasarım ve estetik, veri güvenliği ve bilgi görselleştirme, kullanıcı tercihleri, bildirim sistemleri ve güncellemeler, kullanıcı etkileşimi, kişiselleştirme ve uygunluk, etkinlik hatırlatıcılar ve rota planlama, pazarlama ve promosyonlar, acil durum ve kritik uyarılar, sosyal etkileşim ve entegrasyon, oyunlaştırma ve eğlenceli içerikler, toplu kullanıcı kitlesi, sorunlar ve öneriler olarak belirlenmiştir. Tüm bu unsurların beraber uygulanması spor ve rekreasyon aktivitelerine yönelik yapay zekâ ve teknoloji tabanlı mobil uygulamaların başarılı olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the impact of the mobile application industry on sports and recreation activities. In this context, the aim of the research is to evaluate sports and recreation areas more effectively and efficiently, to provide application content where individuals can access faster, practical and reliable data, to provide a competitive environment and combine social features and at the same time to encourage physical activity by increasing user participation, to encourage wider sports and The aim is to identify new sports mobile application design factors that are aimed to contribute to the technology ecosystem. The model of the research is case study. The population of the research consists of software developers, academicians, engineers and managers serving in the field of artificial intelligence and technology. Mobile application designers were included in the sample using criterion-based sampling and snowball sampling techniques. A total of 12 field experts from home and abroad participated in the research. Lawshe technique was used to prepare the interview questions, semi-structured interview was used as the data collection technique, and content analysis technique was preferred for analysis. The interviews were conducted in both Turkish and English. Content analysis of the result of semi-structured interviews was used. As a result of the analysis of the data obtained from the interviews, 70 codes were revealed and 14 themes were reached. As a result of the research, artificial intelligence and technology-based mobile application design for sports and recreation activities; user experience, visual design and aesthetics, data security and information visualization, user preferences, notification systems and updates, user interaction, personalization and availability, event reminders and route planning, marketing and promotions, emergency and critical alerts, social interaction and integration, gamification and entertaining contents, mass user base, problems and suggestions. Applying all these elements together will ensure the success of artificial intelligence and technology-based mobile applications for sports and recreation activities.