Web 2.0 araçlarının Türkçe dersi yazma kazanımlarına uygulanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the applicability of web 2.0 tools to Turkish course writing outcomes
  1. Tez No: 869978
  2. Yazar: BURÇİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Türkçe dersi yazma kazanımları diğer beceri alanlarındaki kazanımlara kıyasla öğrenciye edindirilmesinde birtakım zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle web 2.0 araçları etkileşimli yapısı gereğince, zaman sınırlamasının bulunmaması, duyu organlarının birçoğuna hitap etmesi ve dijital yerli olarak tanımladığımız toplumun genç bireylerinin bilişim teknolojilerine olan ilgi ve yatkınlığı göz önünde bulundurulduğunda yazma kazanımlarının edindirilmesinde öğretmenlere birçok fayda sağlayabilmektedir. Alan yazındaki araştırmalar incelendiğinde web 2.0 araçlarının eğitimin birçok farklı alanında öğrencilerin akademik başarılarına ve ilgi ve tutumlarına yönelik olumlu yönde etki gösterdiği görülmektedir. Web 2.0 araçlarının Türkçe dersi beceri alanlarından yazma becerisi kazanımlarında kullanılabilirliğinin incelendiği betimleyici bir nitel araştırma niteliği taşıyan çalışmada doküman incelemesi yapılarak genel ağ üzerindeki geliştirilen formdaki ölçütlere uygunluğu nedeni ile seçilen 16 web 2.0 aracı Türkçe dersi yazma kazanımları ile ilişkilendirilmiştir. İlişkilendirilen bu web 2.0 araçlarıyla 12 ders etkinliği oluşturulmuştur. Bu alanda yapılacak deneysel bir çalışma ile web 2.0 araçlarının yazma kazanımlarında uygulanması ile öğrencilerin akademik başarılarına, ilgi ve tutumlarına etkisi ölçülerek tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
There are some difficulties in providing students with the achievements of writing in Turkish lessons compared to the achievements in other skill areas.For this reason, web 2.0 tools can provide many benefits to teachers in acquiring writing skills, due to their interactive structure, lack of time limitation, appeal to many sensory organs, and the interest and predisposition of young individuals of the society, whom we define as digital natives, to information technologies.When the research in the literature is examined, it is seen that web 2.0 tools have a positive impact on students' academic success, interests and attitudes in many different areas of education.In the study, which is a descriptive qualitative research in which the usability of Web 2.0 tools in writing skill acquisitions, one of the Turkish lesson skill areas, is examined, document analysis was conducted and 16 web 2.0 tools selected due to their compliance with the criteria in the form developed on the general network were associated with Turkish lesson writing achievements.12 course activities were created with these associated web 2.0 tools. With an experimental study to be conducted in this field, the effect of applying web 2.0 tools on writing achievements and their effects on students' academic achievements, interests and attitudes can be measured and determined.