Yağ yakımı için yapılan egzersizlerde bilgi kaynağı olarak youtube videolarının içerik analizi
Content analysis of youtube videos as a source of information on exercises for fat burning
- Tez No: 869987
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL GENÇOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
YouTube'un popülerliği ve geniş erişim potansiyeli nedeniyle, platformda sunulan egzersiz videolarının doğruluğu ve kalitesi önemli bir sorun haline gelmektedir. Bu araştırma, yağ yakımını hedefleyen egzersiz videolarının YouTube platformundaki içeriğinin, kalitesinin ve güvenilirliğinin detaylı bir şekilde incelenmesini amaçlamaktadır. "Türkçe'de 'yağ yakımı için egzersiz' anahtar kelimesiyle yapılan aramalar sonucu seçilen videolar tanımlayıcı ve niteliksel olarak değerlendirilmiştir. İçerik analizi, alanda uzman iki araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Videolar, Global Kalite Ölçeği ve DISCERN güvenilirlik aracı kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, videoların gün başına düşen yorum sayısı, beğeni sayısı, görüntüleme sayısı ve yüklenme tarihiyle içerik analiz parametreleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonuçları, YouTube'da incelenen yağ yakımı egzersiz videolarının kalitesinin ve güvenilirliğinin belirgin bir şekilde değişken olduğunu göstermektedir. Yanıltıcı videoların sayısı 148 iken, yararlı videoların sayısı sadece 3 olarak tespit edilmiştir. Yararlı videolar, daha yüksek hakem Global Kalite Ölçeği puanına sahip olup, daha uzun süre aktif kalmışlardır. Yararlı ve yanıltıcı videolar arasında Global Kalite Ölçeği, DISCERN puanı ve video süre değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yararlı videoların Global Kalite Ölçeği ve DISCERN puanları daha yüksekken, video süreleri ise daha kısadır. Diğer parametrelerde anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Korelasyon analizi sonuçları, hakem İçerik analiz puanı ile hakem Global Kalite Ölçeği puanı arasında negatif bir ilişki, hakem Global Kalite Ölçeği puanı ile DISCERN puanı arasında ise pozitif bir ilişki göstermiştir. Sonuç olarak, araştırma, YouTube'da yer alan yağ yakımı egzersiz videolarının içeriğinin ve kalitesinin değişken olduğunu göstermektedir. Yanıltıcı içeriklerin fazlalığı, izleyicilere yönelik potansiyel yanıltıcı bilgilere maruz kalma riskini artırmaktadır. Bu nedenle, izleyicilere doğru ve güvenilir bilgi sunma amacıyla daha dikkatli bir yaklaşım benimsenmesi ve platform üzerinde kalite standartlarının yükseltilmesi için etkili önlemler alınması gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the popularity and broad reach potential of YouTube, the accuracy and quality of exercise videos offered on the platform have become a significant concern. This research aims to investigate in detail the content, quality, and reliability of exercise videos targeting fat burning on the YouTube platform. Videos selected as a result of searches conducted with the keyword 'fat-burning exercise' in Turkish were evaluated descriptively and qualitatively. Content analysis was conducted by two expert researchers in the field. Videos were assessed using the Global Quality Scale and the DISCERN reliability tool. Additionally, the relationship between the number of comments, likes, views per day, upload date, and content analysis parameters of the videos was examined. The research findings indicate that the quality and reliability of fat-burning exercise videos examined on YouTube vary significantly. While the number of misleading videos was 148, the number of useful videos was only identified as 3. Useful videos had higher referee Global Quality Scale scores and remained active for a longer period. Significant differences were found between useful and misleading videos when compared in terms of Global Quality Scale, DISCERN score, and video duration values. Useful videos had higher Global Quality Scale and DISCERN scores, while their video durations were shorter. No significant difference was observed in other parameters. Correlation analysis results showed a negative relationship between peer content analysis score and peer Global Quality Scale score, and a positive relationship between peer Global Quality Scale score and DISCERN score. In conclusion, the research shows that the content and quality of fat-burning exercise videos on YouTube are variable. The prevalence of misleading content increases the risk of viewers being exposed to potentially misleading information. Therefore, it is emphasized that a more careful approach should be adopted to provide viewers with accurate and reliable information, and effective measures should be taken to raise quality standards on the platform.