Gemi zabitleri-zabit adayları ile kürek sporcularının karşılaştırmalı denge analizleri
Comparative balance analysis between ship officers/candidates and rowing athletes
  1. Tez No: 293906
  2. Yazar: GÖRKEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL GÜLER, YRD. DOÇ. DR. LEYLA TAVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Denizler yüzyıllardır insanlık için en verimli taşıma yolu konumundadır. Günümüzde dünya ticaretinde her 10 üründen 9'u deniz yolu ile taşınmaktadır. Diğer tüm alanlarda olduğu gibi denizcilik alanındaki teknolojiler de her geçen gün gelişmektedir. Fakat gelişen teknolojinin yanında deniz kazalarının oluşumuna bakıldığında insan hatası halen en üst sıradaki yerini korumaktadır. Araştırmalara göre denizlerdeki kazaların %90'a yakını insan kaynaklı hatalardan meydana gelmektedir ve bu hataların bir kısmı da ölümle sonuçlanabilmektedir. Ölümle ya da yaralanma ile sonuçlanan kazaların oluşumuna baktığımızda ise bunların bir kısmında bireyin denge kaybından dolayı düşmelerinden kaynaklandığını görebilmekteyiz. Raporlara göre her yıl 2 kılavuz kaptan transfer kazaları sırasında düşerek hayatını kaybetmektedir.Denge, denizciler için olduğu kadar kürek sporcuları için de büyük önem taşımaktadır. Kürek sporcusu, üzerinde bulunduğu tekneyi, bireysel tekniğini maksimize ederek en hızlı şekilde başlangıç noktasından bitişe taşımak için çalışmaktadır. Bunu yaparken de teknenin su üzerindeki dengesini bozmadan, çektiği her kürekte maksimum ve eşit kuvveti uygulayarak gerçekleştirmek zorundadır. Bu yüzden kürek sporunda başarı için gelişmiş bir denge yeteneğinin olması gerekmektedir.Denizciler ve kürek sporcuları arasında yapılan bu araştırmanın amacı, kürekçiler ve denizciler arasında hayati önem taşıyan denge yeteneğinin karşılaştırılması ve dengeyi etkileyebilecek unsurların belirlenmesi olmuştur.Çalışmaya kürek sporcusu, denizci ve kontrol grubu olmak üzere üç ayrı gruptan toplam 25 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan deneklerde çift ayak statik, dominant ayak statik ve nondominant ayak statik denge ve dinamik denge ölçümleri yapılmıştır. Denge ölçümleri dışında ayrıca dengeyi etkileyen faktörleri belirleyebilmek için boy, esneklik, yağ ve kas ölçümleri de yapılmıştır.Araştırma sonucunda kürek sporcuları, denizciler ve kontrol grubu arasında denge yetenekleri açısından anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Dengeye etkisi olabilecek faktörler ele alındığında ise, beden kas yüzdesi ile dominant ayak statik denge arasında ters orantılı %40'lık bağlantı bulunmuştur. Dominant ayak statik denge ile esneklik arasında ise %50 bağlantı bulunmuştur. Dinamik denge ise boy ile ters orantılı şekilde %42'lik bir bağıntıya sahiptir.Sonuç olarak, denizciler ve kürekçiler için hayati önem taşıyan denge yeteneğinin geliştirilmesi üzerinde durulması gereken bir konudur. Denge geliştirici egzersizlere ağırlık verilmesi kürek sporcularının performansını ve buna bağlı olarak başarı düzeyini artıracağı, denizcilerde ise yaralanmaların ve hatta ölümlerin azalmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sea has been the most important transportation route for centuries for the mankind history. Today, every 9 items of 10 is being displaced via sea route in world trade. As in all the other fields, technologies in nautical science are developing each passing day. Still, human error is ranking first as the major source of marine accidents despite the developing technologies. As research reveals, 90% of marine accidents are caused by human error and some of these errors end up with death. Looking at the formation of the accidents ending up with injuries or death it can be seen that these are caused by slumps due to imbalance. According to the reports, each year 2 pilots loose their lives by slumping while transfer accidents.Balance is important for rowers as well as for ship officers. Rowers aim to bring the boat that s/he is on from the start point to the finish point by maximizing his/her individual technique. While doing this, s/he has to apply maximum and equal strength by each stroke without affecting the balance of the boat on the water. Therefore, for success in rowing developed balance skills are required.The aim of this study comparing ship officers and rowers has been to determine the comparison of the balance skills and the factors which may affect the balance, as balance has a vital significance for both mariners and rowers.The study encompasses 25 individuals consisting of three groups: rowers, ship officers, and control group. Double feet static, dominant foot static and non-dominant foot static balance and dynamic balance measurements have been conducted with the experimental subjects. Along with balance measurements, height, flexibility, fat and muscle measurements have been recorded to be able to determine the factors affecting balance.As a conclusion of the research, no significant relationship between the balance skills of rowers, ship officers and control groups has been found. Considering the factors which may affect balance, 40% inverse relationship has been detected between percentage of muscle mass and dominant foot static balance. Between dominant foot static balance and flexibility 50% relationship has been determined. There is 42% relationship between dynamic balance and height.As a result, the balance ability of ship officers and rowing athletes should be improved. Rowers and ship officers should concentrate on exercises which help to improving balance ability. With the improvement of balance ability, the success rate of rowers will be increased, and also injury and death rates of ship officers will be decreased.