Sıçanlarda gentamisin ile indüklenen testis hasarında erkek arı larvasının (apilarnil) sperm kalitesi, bakteri üremesi ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisi
The effect of male bee larvae (apilarnil) on sperm quality, bacterial growth and oxidative stress parameters in gentamicin-induced testicular injury in rats
  1. Tez No: 869994
  2. Yazar: SÜMEYYE BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Gentamisin testis ve üreme potansiyelini olumsuz etkileyen aminoglikozid grubu bir antibiyotiktir. Bu çalışmada gentamisin ile indüklenen testis hasarında apilarnilin sperm kalitesi, bakteri üremesi ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışma 35 adet erkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Gruplar kontrol, apilarnil, gentamisin, düşük ve yüksek doz apilarnil olarak ayrıldı. Total testis ağırlığı, motilite, yoğunluk ölü ve anormal sperm oranı ile sperm DNA fragmantasyonu incelendi. Katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GPX) seviyeleri belirlendi. Bakteri üremesi mikrobiyolojik analizler ile değerlendirildi. Testis histolojisindeki değişiklikleri incelemek için histolojik ve immünohistokimyasal analiz yapıldı. Ayrıca apilarnil bileşik analizi gerçekleştirildi. Bulgular: Gentamisin grubunda total motilite değerinin düşerken, ölü, anormal ve DNA hasarlı spermatozoon yüzdesi yükseldi. GSH, CAT, GPX ve SOD gentamisin grubunda azaldı. SOD aktivitesi apilarnil grubunda belirgin bir şekilde arttı. Gentamisin grubuna göre MDA aktivitesi apilarnil ve düşük apilarnil grubunda belirgin bir şekilde düştü. Kontrol ve apilarnil grubunda testis yapısı normal görünümündeydi. Gentamisin grubunda tübül lümenlerinin boş, damarlarda konjesyon, nekrotik spermatitler ile hiyalinize intersitisyel dokular gözlenirken, yüksek apilarnil grubunda görünümün iyileştiği gözlendi. 8-OHdG sadece kontrol ve apilarnil grubunda immunpozitiflik göstermedi. Kaspaz-3 immünopozitifliği kontrol ve apilarnil grubunda belirlendi. Gentamisin grubunda Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Koagülaz negatif Staphylococcus spp., Enterococcus feacalis, Citrobacter spp. ve Proteus spp. üredi. Apilarnil uygulaması mikroorganizma üremesini azalttı. Apilarnilde en yüksek konsantrasyonda Luteoloside,4-Hydroksibenzoik asit, Coumaric asit bileşikleri sinyal verdi. Sonuç: Gentamisin ile indüklenen testis hasarında apilarnil sperm kalitesi, bakteri üremesi, oksidatif stres parametreleri seviyelerinde olumlu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Gentamicin is an aminoglycoside group antibiotic that adversely affects testis and reproductive potential. The aim of this study was to determine the effect of apilarnil on sperm quality, bacterial growth and oxidative stress parameters in gentamicin-induced testicular damage. Material and method: The study was performed on 35 male rats. The groups were divided into control, apilarnil, gentamicin, low and high dose apilarnil. Total testicular weight, motility, density, dead and abnormal sperm ratio and sperm DNA fragmentation were analysed. Catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GPX) levels were determined. Bacterial growth was evaluated by microbiological analysis. Histological and immunohistochemical analyses were performed to examine changes in testicular histology. Apilarnil compound analysis was also performed. Results: While total motility decreased in gentamicin group, the percentage of dead, abnormal and DNA damaged spermatozoon increased. GSH, CAT, GPX and SOD decreased in gentamicin group. SOD activity increased significantly in apilarnil group. MDA activity decreased significantly in apilarnil and low apilarnil group compared to gentamicin group. Testicular structure was normal in control and apilarnil groups. In the gentamicin group, empty tubule lumens, congestion in the vessels, necrotic spermatids and hyalinised interstitial tissues were observed, while the appearance improved in the high apilarnil group. 8-OHdG did not show immunopositivity only in control and apilarnil group. Caspase-3 immunopositivity was detected in control and apilarnil group. Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, coagulase negative Staphylococcus spp., Enterococcus feacalis, Citrobacter spp. and Proteus spp. grew in the gentamicin group. Apilarnil administration decreased microorganism growth. Luteoloside, 4-Hydroxybenzoic acid and Coumaric acid compounds showed the highest concentration signal in apilarnil. Conclusion: Apilarnil has shown a positive effect on sperm quality, bacterial growth, and oxidative stress parameter levels in gentamicin-induced testicular damage.