Sınıf öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına ilişkin farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examination of primary school teachers awareness levels regarding speech sound disorders
  1. Tez No: 869993
  2. Yazar: SUEDA ŞERBETCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına ilişkin farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Tokat ili Erbaa ilçesinde bulunan ilkokullarda sınıf öğretmenliğini aktif olarak sürdüren 56 öğretmeni kapsamaktadır. Araştırmada tarama modellerinden anket yöntemi kullanılmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda çalışmaya katılan sınıf öğretmenlerinin konuşma sesi bozukluklarına ilişkin bilgilerinin olduğu ancak yeterli seviyede olmadığı, yarısından fazlasının şu an sınıflarında dil ve konuşma güçlüğü yaşayan öğrencilerinin olduğunu düşündüğü ve bu doğrultuda öğrencilerini meslek elemanına yönlendirdiği görülse de konuşma seslerini edinme sürecine yeterince hâkim olmadıkları görülmüştür. Bu farkındalık ve bilgi düzeyini arttırmak amacıyla eğitim fakültelerinde sınıf öğretmenliği bölümü öğrencilerine yönelik dil ve konuşma bozukluklarına ilişkin derslerin müfredata eklenmesi, çeşitli bilinçlendirme kampanyaları ve de öğretmenlere yönelik eğitim içi seminerlere dil ve konuşma bozukluklarına ilişkin eğitimlerin eklenmesi önerilebilir. Sınıf öğretmenlerinin farkındalık düzeylerini arttırarak okuma yazma öğrenme sürecinde konuşma sesi bozukluğu nedeniyle güçlük yaşayan öğrencilerin uygun desteği alarak akademik ve sosyal yaşamlarında daha iyi sonuçlar alması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the awareness levels of primary school teachers regarding speech sound disorders. The research includes 56 teachers who are actively teaching in primary schools in Erbaa district of Tokat province. The survey method, one of the scanning models, was used in the research and a survey prepared by the researcher was used as a data collection tool. The data obtained was analyzed in the SPSS 25.0 program. As a result of the research, it was seen that the primary school teachers who participated in the study had knowledge about speech sound disorders, but it was not at a sufficient level, and although more than half of them thought that there were students with language and speech difficulties in their classes and referred their students to professional staff in this direction, they did not have sufficient knowledge of the process of acquiring speech sounds. In order to increase this level of awareness and knowledge, it may be recommended to add courses on language and speech disorders to the curriculum for students of primary school teaching departments in education faculties, various awareness campaigns and training on language and speech disorders in in-training seminars for teachers. By increasing the awareness levels of primary school teachers, students who have difficulties in the process of learning to read and write due to speech sound disorders are expected to receive better results in their academic and social lives by receiving appropriate support.